Pogoda
07.11.2019 14:37

Przetestujcie sztuczną inteligencję generującą tekst. Jeszcze niedawno była zbyt niebezpieczna, aby ją udostępnić

Organizacja OpenAI podzieliła się z nami możliwością przetestowania stworzonej przez siebie Sztucznej Inteligencji, która może napisać dla was waszą własną powieść.

SI
źródło: Shutterstock

OpenAi to organizacja non-profit, na której czele stoją m.in. Elon Musk, Reid Hoffman czy Sam Altman. Celem organizacji jest rozwijanie Sztucznej Inteligencji i prowadzenie tego rozwoju w kierunku przyjaznym ludzkości. Tym razem naukowcy z OpenAI zaprezentowali nam swój nowy program - GPT-2.

SI napisze własną książkę

Naukowcy z OpenAI zapowiedzieli istnienie systemu GPT-2 w lutym 2019 roku, jednak nie chcieli wtedy dzielić się nim z użytkownikami. Bali się, że program będzie w stanie tworzyć fake newsy, spam i będzie odpowiedzialny za niepotrzebną dezinformację.

Uragun
Uragun
Przeczytaj także Polska strzelanka o walce ze Sztuczną Inteligencją pozwoli sterować mechem na Żoliborzu

05.11.2019 badacze zdecydowali się udostępnić internautom mniej złożoną wersją programu, która nazywa się GPT-@. Jeśli tylko jesteście zainteresowani, możecie skorzystać z SI i zobaczyć jak radzi sobie z pisaniem. Wystarczy, że zasugerujecie jej kilka podpowiedzi, a GPT samo napisze za was następne kilka stron tekstu.

GPT-2 jest częścią nowej generacji systemów do tworzenia treści. Jej zdolności zachwyciły ekspertów, ponieważ program był w stanie generować spójny tekst, używając minimalnej ilości podpowiedzi. Do stworzenia systemu naukowcy wykorzystali osiem milionów dokumentów tekstowych, które znaleziono w sieci, a które następnie były analizowane przez SI.

Czy Sztuczna Inteligencja jest niebezpieczna?

Aby sprawdzić umiejętności programu, wystarczy, że napiszecie jedno zdanie, które on następnie zamieni na pełną stronę tekstu. Jeśli chcecie dostać opowieść fantasy, możecie napisać coś o elfach i Wiedźminie. Jeśli chcecie dostać romantyczny wiersz dla waszej drugiej połowy, napiszcie coś o kwiatach i złamanych sercach. Program w swojej podstawowej wersji jest dostępny na stronie TalkToTransformer.com.

Niestety program kilkukrotnie już przestawał działać od swojej premiery, dlatego możecie być zmuszeni odczekać kilka godzin, zanim wróci do świata online.

stek
stek
Przeczytaj także Naukowcy wyhodowali "steki" z żelatyny. Każdy z nich kosztuje fortunę

Premiera GPT- 2 podniosła znowu głosy w dyskusji na temat etycznego i odpowiedzialnego tworzenia tego typu oprogramowania. Eksperci twierdzą, że zbyt łatwy dostęp do SI może doprowadzić do tragicznych następstw. Naukowcy dali jako przykład wykorzystywanie deepfake'ów w "revenge porn" czy też pisanie fake newsów i publikowanie ich w sieci.

Są też badacze, którzy nie zgadzają się z takim podejściem do Sztucznej Inteligencji i twierdzą, że słowo "niebezpieczne" jest w stanie tylko uwstecznić postęp, jaki poczyniono w świecie nauki. Jak twierdzą, straszenie ludzi może wywołać niechęć przeciętnych odbiorców w stosunku do SI. Tym samym doprowadzić do prób zatrzymania kolejnych firm starających się zgłębić tajemnice tego zagadnienia.

OpenAI podkreśla, że będzie dokładnie obserwowało, w jaki sposób jest wykorzystywana ich platforma. Będą również starali się stworzyć zasady, które ułatwią odpowiedzialne współtworzenie świata SI.

Zobacz także: Elon Musk pokazał, jak zamierza stworzyć hybrydę człowieka i sztucznej inteligencji

Czy boicie się o naszą przyszłość w kontekście SI?

Tagi: Internet