Pogoda
22.01.2020 13:21

Przez zmianę standardu nadawania sygnału TV część telewizorów przestanie działać. Sprawdź, czy twój też

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, ze zostało już niewiele czasu do zmian standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Nie wszystkie sprzedawane odbiorniki są przystosowane do nowej technologii.

pilot zdalnego sterowania na tle telewizora
foto: Shutterstock

Zmiana podyktowana jest ujednolicenie sposobu nadawania we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Polska i niektóre inne kraje podczas przejścia z telewizji analogowej na cyfrową postawiły na standard DVB-T, który zdążył się już zestarzeć i nie oferuje wsparcia dla najnowszych rozwiązań.

Cyfrowa telewizja naziemna dostępna jest za darmo dla wszystkich chętnych. Wystarczy wyposażyć się w odpowiednią antenę oraz telewizor z kompatybilnym dekoderem.

Jurek Owsiak
Jurek Owsiak
Przeczytaj także Jurek Owsiak pozwał TVP za materiał sugerujący, że WOŚP kradnie pieniądze

Od czerwca 2022 roku Polska będzie już nadawać tylko i wyłącznie w nowszym standardzie. UKE poinformowało, jakie technologie mają wspierać telewizory, żeby można było na nich oglądać telewizję naziemną.

Zmiana standardu nadawania telewizji cyfrowej. Jakie telewizory będą działać?

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował poradnik dla osób planujących kupno telewizora. Podpowiada w nim, jakie standardy powinien obsługiwać odbiorniki, żeby mógł odbierać sygnał naziemny po zmianach.

"

Transmisja DVB-T2 prowadzona będzie z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne. "

Urząd ostrzega, że trzeba bardzo uważnie studiować specyfikacje techniczne, jako że część urządzeń wspiera nowy standard w sposób niepełny.

"

Wiele odbiorników TV dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2 lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zaszyfrowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera. "

Jaki telewizor wybrać, żeby móc odbierać na nim sygnał naziemny DVB-T2? UKE przygotowało rzeczową ściągawkę.

"

Dlatego kupując nowy telewizor należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2). Dobrze też, żeby nowy telewizor dekodował dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3. "

Użytkownicy, którzy korzystają z telewizji kablowej lub satelitarnej nie mają powodów do obaw: zmiany dotyczą tylko sygnału telewizji naziemnej.

Zobacz także: Polacy skonstruowali urządzenie do blokowania reklam w telewizji 

Co oglądacie częściej?

Tagi: TV