Przymusowa antykoncepcja dla kobiet. Projekt trafił do parlamentu
29.10.2020 12:35
Przymusowa antykoncepcja dla kobiet. Projekt trafił do parlamentu Fot. Shuttenstock (zdjęcie poglądowe)

Kontrowersyjny projekt zakłada przymusową antykoncepcję dla kobiet, które nie są zdolne do właściwej opieki nad dzieckiem. Czy wzbudzi protesty?

Projekt, którego celem jest uniemożliwienie zajścia w ciążę kobietom, które nie są zdolne do właściwej opieki nad dzieckiem, wpłynął właśnie do holenderskiego parlamentu.  Pomysł powstał w Stałym Komitecie ds. Obowiązkowej Antykoncepcji, którą kieruje Cees de Groot, były sędzia ds. nieletnich i były wiceprezes Sądu Okręgowego w Rotterdamie.

Przymusowa antykoncepcja dla kobiet

Propozycja zakłada prawne uregulowanie nałożenia obowiązkowej antykoncepcji dla kobiet uzależnionych, czy chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C. Jednak w pierwszej kolejności brano by pod uwagę kobiety zakażone HIV, z chorobami psychicznymi, niepełnosprawnością umysłową oraz skazane w przeszłości za znęcanie się nad dziećmi.

Przeczytaj także

Zdaniem pomysłodawców powinno się aplikować zastrzyk lub implant antykoncepcyjny tym kobietom, które nie chcą stosować regularnej antykoncepcji, a jednocześnie "ich styl życia stanowiłby zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ewentualnego dziecka".

Pomysłodawcy przekonują, że w Holandii mieszka wiele kobiet, na które powinno się nałożyć obowiązkową antykoncepcję. Dokładnych liczb nie podano, zasłaniając się poufnością danych.

– informuje Polsat News.

Przeczytaj także

Okoliczności, w jakich niektóre dzieci przychodzą na świat, można nazwać wręcz przykrymi. Dlatego jestem i wciąż będę orędownikiem zapobiegania rodzicielstwu wśród osób do niego niezdolnych. W niektórych przypadkach wskazane jest, aby w ogóle zapobiegać ciąży.

- powiedział minister zdrowia Holandii Hugo de Jonge, lider partii Apel Chrześcijańsko-Demokratycznej.

To, że niektórzy ludzie nie powinni rozmnażać się, to myśl, która czasami przychodzi do głowy, ale zawsze pojawia się pytanie, kim są ci niektórzy i kto powinien mieć władzę nad ich intymnym życiem, na podstawie jakich kryteriów. Jest to pogwałcenie praw podstawowych, takich jak prawo do tworzenia rodziny i nietykalności ciała - musisz być przestępcą, zanim państwo może odebrać ci te prawa, zamykając cię. Albo musisz być niekompetentny psychicznie. Ale to nie jest omawiana kategoria, chodzi o kobiety (i kilku mężczyzn), które mają poważne problemy, ale są zdecydowanie kompetentne. [...] Nie tylko nazistowskie Niemcy uczyniły niemożliwą prokreację "słabych" poddanych, zdarzyło się to również na dużą skalę w USA i Szwecji (odpowiednio: w 1963 i w 1976 r.). Czy te przykłady są porównywalne z propozycjami zgłaszanymi dzisiaj? Nie. Ale są ostrzeżeniem.

- skomentował kontrowersyjny pomysł cytowany przez Polsat News pisarz i publicysta dziennika "Trouw" Stevo Akkerman.

Tymczasem w Polsce kobiety protestują przeciwko wyrokowi Trybunału Julii Przyłębskiej. Protesty odbywają się również w Niemczech, Australii, na Węgrzech, w Belgii, w Szwecji, w Holandii, w Norwegii, w Finlandii, w Austrii, w Portugalii, w Luksemburgu, w Czechach, we Włoszech i w Estonii. Podczas jednego z nich proboszcz miał wyjść do protestujących z bronią w ręku. Groził, że wszystkich powystrzela.

Źródło: Polsat News

Zobacz również: Ikony kina na plakatach "Wypier***ać". Gdyński artysta wspiera protest kobiet

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.