Pogoda
18.10.2017 14:03

Przypis Powszechny polską bronią na fake newsy

Dostęp do informacji w internecie jest łatwy, ale zarazem zdradliwy – nigdy nie wiadomo, czy osoba udostępniająca posta nie przyczynia się do propagowania fałszywych informacji. Z plagą fake newsów chcą walczyć absolwenci kognitywistyki Uniwersytetu Warszawskiego – ich rozwiązaniem jest Przypis Powszechny.

Przypis Powszechny polską bronią na fake newsy
foto: materiały prasowe

Rozszerzenie do przeglądarek ma służyć do dzielenia się sprawdzoną wiedzą na temat czytanych artykułów. Do fragmentów budzących kontrowersje lub podające fałszywe informacje użytkownicy Przypisu Powszechnego będą mogli dodawać komentarze odsyłające do źródła sprawdzonych danych.

Przypisy będą widoczne dla innych użytkowników rozszerzenia, którzy dzięki nim będą mogli samodzielnie zweryfikować, czy czytanym informacjom można wierzyć. Przypis ma być widoczny innym użytkownikom rozszerzenia natychmiast po jego dodaniu.

Pomysł na stworzenie Przypisu Powszechnego powstał dzięki tworzonej przez ochotników Wikipedii – opowiada o tym jedna z autorek rozszerzenia, Katarzyna Skowrońska.

"

Naszą inspiracją w tworzeniu merytorycznej treści przez szeroką społeczność stanowi Wikipedia. Jednak zastosowane w niej rozwiązania nie dają się wprost wykorzystać w Przypisie Powszechnym. Treść Wikipedii powstaje wolniej i jest znacznie bardziej złożona, niż byśmy tego oczekiwali od naszej aplikacji. "

Oprócz niej projekt powstaje dzięki zaangażowaniu Beaty Skuczyńskiej, Krzysztofa Główki i Konrada Zielińskiego.

Prace nad Przypisem Powszechnym trwają od kilku miesięcy, rozwiązanie wkroczyło już w fazę testów.

"

Obecnie studenci realizują prace w trzech obszarach. Przeprowadzili badanie eksploracyjne mające na celu poznanie potrzeb grupy docelowej oraz rozpoczęli testy użyteczności. Jednocześnie drugi zespół zajmuje się pracą koncepcyjną – ustaleniem, jakiego typu przypisy powinno uwzględniać narzędzie oraz jak zadbać o ich merytoryczny i bezstronny charakter. Ostatnia grupa to IT, które zrealizuje w najbliższym czasie prototyp aplikacji. "

Przypis Powszechny powstaje w ramach Inkubatora Przedsiębiorczości UW. Pierwsza publiczna wersja rozszerzenia ma być udostępniona jeszcze w 2017 roku – o platformach docelowych co prawda nie wspomniano, można jednak spodziewać się wsparcia dla przeglądarek Chrome oraz Firefox.

Korzystalibyście z takiego rozszerzenia?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet