Pogoda
31.03.2016 12:32

Przyszłością Microsoftu mają być boty

Na konferencji Build 2016 Microsoft przedstawia wizję rozwoju technologii na najbliższe lata. Oprócz zapowiedzi związanych z unifikacją Windowsa na wszystkich platformach sprzętowych, korporacja poinformowała o stawianiu na boty mające wspomagać użytkowników w korzystaniu z funkcji systemu.

Przyszłością Microsoftu mają być boty
foto: kadr z wideo

Aplikacje z Linuksa bezpośrednio w Windows

Podczas konferencji pokazano także wydarzenie, które jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia – Windows 10 może uruchamiać aplikacje napisane z myślą o Linuksie. Dokładnie rzecz ujmując, Microsoft nawiązał współpracę z Canonical, przedsiębiorstwem odpowiedzialnym za rozwijanie dystrybucji Ubuntu.

Obsługa Linuksa została głęboko zintegrowana z Windowsem 10 – system zawiera specjalnie przygotowany obraz Ubuntu 14.04.4 LTS, który umożliwia tworzenie i uruchamianie aplikacji na tę właśnie platformę programową.

foto: kadr z wideo

Rozwiązanie przygotowano z myślą o programistach tworzących oprogramowanie na różne systemy operacyjne – Windows 10 umożliwi im kompilowanie i testowanie kodu bez potrzeby tworzenia maszyn wirtualnych.

HoloLens trafiło do programistów

Podczas konferencji Build 2016 Microsoft rozpoczął wysyłkę gogli Augmented Reality. HoloLens, wycenione na 3000 dolarów za sztukę, oferowane są programistom, którzy mają zamiar tworzyć oprogramowanie korzystające z ich możliwości.

W sklepie z aplikacjami pojawił się już jednak program, który został napisany z myślą o HoloLens – to „Galaxy Explorer”, pozwalający na zapoznanie się z wyglądem ciał niebieskich w naszymUkładzie Słonecznym. Program, którego kod źródłowy został upubliczniony, ma oswoić developerów z obsługa gestów wykonywanych przez użytkownika gogli do kontrolowania działania aplikacji.

Microsoft poświecił także dużo energii na pokazanie, że HoloLens cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw. Jako przykłady podano szkolenia pracowników, prace nad projektem budynku i konsultacje medyczne.

foto: kadr z wideo

Korporacja pochwaliła się współpracą z NASA – program „Destination Mars” pozwala użytkownikowi odbyć podróż po powierzchni Czerwonej Planety w towarzystwie Buzza Aldrina oraz łazika Curiosity.

Macie już Windows 10 na swoich komputerach?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery Microsoft