Pogoda
27.04.2018 12:54

Przywracał do życia stare pecety, Microsoft wsadził go do więzienia

Eric Lundgren, przedsiębiorca z Kalifornii, postanowił rozwiązać problem elektrośmieci w postaci starych komputerów dając im szansę na drugie życie. Straty Microsoftu sąd oszacował na 700 000 dolarów.

Przywracał do życia stare pecety, Microsoft wsadził go do więzienia
foto: Ɱ, CC BY-SA 4.0

Dbający o ekologię i mający za nic interesy dużych korporacji Amerykanin wpadł w kłopoty po zrealizowaniu pomysłu, na który wpadł w 2011 roku. Zauważył, że większość starych komputerów biurowych Della nie ma dołączonych nośników z systemem operacyjnym, mimo że na każdy z nich przypada ważna licencja.

Obraz takiego systemu można w każdej chwili pobrać z internetu – Lundgren postanowił uprościć ten proces i oferować wraz z komputerami płyty DVD z Windowsem.

Nośnik reinstalacyjny z Windows uznany za podróbkę

Problem w tym, że postanowił podejść do tego z rozmachem – zamiast każdorazowo wypalać płyty z systemem, złożył po prostu w Chinach zamówienie na niemal 30 000 sztuk nośników instalacyjnych z Windowsem 7 i Windowsem XP.

Zamówienie nigdy do niego nie dotarło – zostało zatrzymane na granicy przez celników. Chińczycy dostarczyli bowiem niemożliwe do odróżnienia od oryginału kopie dysku instalacyjnego, co zostało potraktowane jako piractwo komputerowe.

Na nic zdały się tłumaczenia, że nośniki są bezwartościowe bez posiadania klucza licencyjnego, ani że obrazy systemów można za darmo pobrać z internetu – sąd zauważył, że jest to opcja dostępna dla indywidualnych użytkowników, podczas gdy resellerzy (przedsiębiorcy odsprzedający sprzęt) powinni płacić za każdą tak wykonaną kopię 25 dolarów. Stąd właśnie wzięła się wycena strat Microsoftu, szacowana na 700 000 USD.

Pierwszy wyrok w tej sprawie padł w 2016 roku - Eric Lundgren został w nim skazany na 15 miesięcy więzienia oraz 50 000 dolarów odszkodowania dla Microsoftu. Przedsiębiorca złożył apelację, która właśnie została odrzucona – czeka go więc pobyt za kratkami.

Amerykańscy ekolodzy alarmowali opinię publiczną – według nich, wyrok jest zbyt surowy i może doprowadzić do upowszechnieniu się w świadomości użytkowników możliwości ukarania za chęć odświeżenie starego komputera.

Ile lat ma Wasz komputer?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet