Pogoda
02.03.2016 15:04

Q2 – najmniejszy SUV Audi

Najmniejszego crossovera niemieckiego producenta samochodów zaprezentowano na targach motoryzacyjnych Geneva Motor Show 2016.

Q2 – najmniejszy SUV Audi
foto: materiały prasowe

To czwarty pojazd z literką Q w nazwie, obok takich modeli jak Q3, Q5 i Q7. To nowy konkurent dla Mercedesa GLA i BMW X1. Ma trafić do sprzedaży jesienią 2016 roku. Jest to także odpowiedź Audi na potrzeby rynkowe – w końcu po raz pierwszy w historii to właśnie samochody z segmentu crossoverów były najchętniej wybierane w Europie w 2015 roku. W porównaniu z 2014 popyt na tego typu pojazdy wzrósł o 9,3%.

Q2 mierzy 4,19 m długości, 1,79 m szerokości i 1,51 m wysokości przy rozstawie osi 2,6 m. Waży 1205 kg i pomieści od 405 do 1050 litrów w bagażniku, co nie imponuje zważywszy na to, że konkurencyjne GLA oferuje 481 litrów.

W chwili debiutu najmniejszy w gamie crossover ma być dostępny z sześcioma silnikami do wyboru – od mocy 116 do 190 KM. Wśród nich znalazły się benzynowa jednostka 1.0 TFSI oraz – napędzane tym samym rodzajem paliwa – dwie 4-cylindrowe 1.4 i 2.0. Ofertę uzupełniają trzy turbodiesle o pojemności 1.6 i 2.0 l. Moment obrotowy może być wysyłany na przednie koła lub obie osie za pośrednictwem 6-biegowej przekładni ręcznej lub siedmiobiegowej automatycznej.

Szef studia projektowego Audi – Marc Lichte – jest zdania, że nowe auto cechuje wyjątkowy wygląd:

"

Opracowując Q2 postawiliśmy na geometryczny język formy ze specyficznymi cechami designerskimi. Auto wyróżnia się jedynym w swoim rodzaju charakterem, który odróżnia go od pozostałych modeli z rodziny Q. "

Samochód korzysta z najnowszej technologii opracowanej przez niemieckiego producenta, w skład której wchodzą tzw. wirtualny kokpit wraz z wyświetlaczem na szybie oraz wiele systemów bezpieczeństwa, dodatkowo tempomat z automatyczną regulacją odległości z funkcją Stop&Go, asystentów: jazdy w korkach, zmiany pasa ruchu, utrzymywania toru jazdy i rozpoznawania znaków drogowych.

Ponadto do dyspozycji podróżujących są system MMI, którego obsługuje się za pośrednictwem pokrętła i dwóch przycisków umieszczonych na tunelu centralnym. Wraz z opcjonalnym wyposażeniem MMI navigation i MMI touch, właściciel otrzymuje dodatkowy panel dotykowy.

Jak Wam się podoba Q2 na tle innych SUV-ów Audi?

Tagi: News Audi