Pogoda
26.06.2019 10:04

RIAA ściga za udostępnianie plików na chomikuj.pl

Amerykański odpowiednik ZAiKS-u wziął na celownik jedną z największych pirackich stron na świecie, polski serwis chomikuj.pl. RIAA chce pozyskać dane osobowe osób odpowiedzialnych za prowadzenie serwisu.

chomikuj.pl
foto: zrzut ekranu

„Chomik” nieustannie spędza sen z powiek osobom zajmującym się ochroną praw autorskich w sieci. Polska witryna regularnie plasuje się w czołówce serwisów usuwanych na żądanie przedstawicieli twórców z wyszukiwań Google.

Rocznie takich zgłoszeń są miliony. Stawia to chomikuj.pl w ścisłej czołówce największych pirackich stron na świecie.

Polski serwis 4. największym piratem na świecie
Polski serwis 4. największym piratem na świecie
Przeczytaj także Polski serwis 4. największym piratem na świecie

Jak wynika z danych RIAA, organizacja reprezentująca producentów muzycznych zgłosiła do usunięcia 4,2 mln linków. Po etapie walki z pokazywaniem się linków do plików w wyszukiwarce Google przyszedł czas na bardziej bezpośrednie działania.

Chomikuj.pl na celowniku amerykańskich antypiratów

RIAA wystosowała do Cloudflare (przedsiębiorstwa zajmującego się hostowaniem stron) oficjalny list z żądaniami udostępnienia danych osobowych osób prowadzących serwis chomikuj.pl. Organizacja wspiera się wynikiem sądowym nakazującym wydanie informacji.

Mimo milionów odnotowanych i zgłoszonych przewinień w sprawie przestrzegania praw autorskich, RIAA powołuje się w nim tylko na trzy przypadki naruszenia przepisów, dotyczące utworów rozbrzmiewających w radio dobre 30 lat temu.

riaa_chomikuj_02

Jak widać, RIAA uzyskała możliwość dobrania się do właścicieli serwisu chomikuj.pl przez użytkowników, którzy udostępnili na stronie przeboje „Karma Kameleon” zespołu Culture Club, „Chains of Love” Erasure oraz „Edge of Heaven” w wykonaniu Wham! i Geaorge’a Michaela.

Właściciel Kickass Torrents aresztowany w Polsce
Właściciel Kickass Torrents aresztowany w Polsce
Przeczytaj także Właściciel Kickass Torrents aresztowany w Polsce

Organizacja nie będzie oczywiście ograniczona do oskarżenia właścicieli chomikuj.pl o umożliwianie udostępnianie bez zgody tych właśnie utworów muzycznych. RIAA może zażądać odszkodowania za wszystkie miliony naruszeń, które do tej pory odkryła.

Zobacz także: Chomikuj.pl skasuje konta pirackich użytkowników 

Korzystacie z chomikuj.pl?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet