Pogoda
23.06.2020 16:30

Radioaktywny transport zatrzymany na polskiej granicy. 22 tony promieniującego złomu

Straż Graniczna w Bobrownikach nie wpuściła do Polski transportu, w którym stwierdzono obecność radioaktywnych materiałów. Po zidentyfikowaniu izotopu Państwowa Agencja Atomistyki zakazała wjazdu do naszego kraju.

czujnik promieniowania
foto: materiały prasowe Straży Granicznej w Bobrownikach

Coraz ciekawszych odkryć dokonują polscy celnicy. Najgłośniejsze tegoroczne znalezisko nie tylko trafiło na pierwsze strony gazet, lecz także zabolało boleśnie narkotykowych bossów.

Polskie służby pochwaliły się bowiem wspólną akcją, podczas której wykryto przemyconą do naszego kraju kokainę wartą 3 mld złotych.

pulpa ananasowa z kokainą
pulpa ananasowa z kokainą
Przeczytaj także Kokaina wartości 3 mld zł wykryta w zamrożonej pulpie ananasowej w Gdyni. Policjanci myślą, że jest jej więcej [WIDEO]

Dzięki czujności Straży Granicznej w Bobrownikach do naszego kraju nie trafił transport z radioaktywnym ładunkiem. Według listu przewozowego białoruski kierowca wiózł 22 tony złomu z Uzbekistanu do Niemiec.

Radioaktywny transport zatrzymany na granicy. 22 tony niebezpiecznych materiałów

Transport został wykryty dzięki czujnikom znajdującym się na granicy. Gdy zaraportowały one podwyższony poziom radioaktywności, transport skierowano na dokładniejsze badania.

"

Na znajdujący się w naczepie ładunek zareagowała bramka radiometryczna. Po zapoznaniu się przez funkcjonariusza ze wskazaniami bramki radiometrycznej, która wykazała 21 krotne przekroczenie tła, pojazd wraz z ładunkiem został poddany szczegółowej kontroli urządzeniem pomiarowym. Urządzenie to potwierdziło znacznie podwyższony poziom promieniowania. Podczas pomiaru zidentyfikowano izotopy radu 226. "

Sytuacja została zgłoszona Dyżurnemu Polskiej Agencji Atomistyki, który podjął decyzję o nie wpuszczeniu transportu na teren naszego kraju.

Rad 226 to najtrwalszy izotop tego pierwiastka; czas połowicznego rozpadu wynosi w jego przypadku 1599 lat. Straż Graniczna nie podała, co było „złomem” deklarowanym jako transportowany ładunek.

Zobacz także: Grzyby rosną nie tylko po deszczu, lecz także po Czarnobylu. Potrafią żywić się promieniowaniem 

Co myślicie o radioaktywnym transporcie?