Pogoda
06.03.2017 10:42

Radiowóz jadący 70 km/h na A4, czyli „postrach” ciężarówek

Kierowca jadący ciężarówką natrafił na radiowóz poruszający się z prędkością około 70 km/h.

Radiowóz jadący 70 km/h na A4, czyli „postrach” ciężarówek
foto: kadr z wideo

Z relacji świadków wynika, że na tym fragmencie drogi szybkiego ruchu obowiązywał zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Kierowcy TIR-ów znaleźli się zatem w dość patowej sytuacji. Zważywszy na wykonywany przez nich zawód niekiedy sporą różnicę robi im jazda z prędkością o 1 km/h większą lub mniejszą. Kierujący mieli wybór podjąć się manewru wyprzedzania, narażając na zatrzymanie i jeszcze większe straty czasowe lub podporządkowanie się przepisom ruchu drogowego i jazdę w kolumnie ciężarówek poruszającej się z mocno zaniżoną prędkością.

Większość kierowców korzystających z CB radia solidaryzowało się ze sobą przeciwko wspólnemu wrogowi – policjantom w radiowozie powodującym zator na drodze szybkiego ruchu. Przeklinali ich zachowanie, uznając za karygodne i stwarzające zagrożenia na drodze.

Niewykluczone, że jednym z powodów dla którego funkcjonariusze poruszali się z tak niską prędkością, mógł być prędkościomierz wskazujący zawyżoną wartość, co i tak zdaniem internautów nie tłumaczy zachowania policjantów. Mundurowi swoim postępowaniem wymusili na kierowcach ciężarówek jazdę z prędkością o około 10 km/h niższą od dopuszczalnej. Całe zdarzenie zostało nagrane telefonem komórkowym przez mężczyznę jadącego tuż za radiowozem:

Przy okazji pojawienia się tego nagrania w sieci, nie brakuje internautów sugerujących, że kierowcom ciężarówek dzieje się wielka krzywda, gdy muszą trochę zwolnić, a jak wyprzedzają się przez parę minut i tamują ruch dla aut osobowych, to wszystko jest w porządku.

Liczne filmy nagrane kamerkami pokładowymi w Polsce jednoznacznie pokazują brawurę i bezmyślność wielu kierowców, łamiących przepisy ruchu drogowego, powodujących niebezpieczeństwo na zjazdach, usiłujących zepchnąć rowerzystę na pobocze, niezachowujących ostrożności podczas otwierania drzwi, czy agresywnych w stosunku do innych kierowców.

Tagi: Duperele