Radiowozem przez przejście dla pieszych...
29.06.2016 11:23
Radiowozem przez przejście dla pieszych... Fot. kadr z wideo

Zazwyczaj funkcjonariusze nie są zbyt pobłażliwi dla autorów niebezpiecznych manewrów wykonywanych na publicznych drogach.

Oczywistym jest fakt, że policjant to też człowiek i naturalnie rzecz biorąc zdarzają mu się błędy. Jednak zważywszy na funkcję, popełnianie wykroczeń bardziej nie przystoi funkcjonariuszowi niż zwykłemu obywatelowi. W myśl zasady, że ludzie nie chcą być karani przez… hipokrytów.

Poza niekorzystaniem z kierunkowskazów – lub ich złym używaniem – wyprzedzaniem w niedozwolonych miejscach, wymuszaniem pierwszeństwa, niezatrzymywaniem się przed znakiem stop lub zieloną strzałką, przekraczaniem prędkości, niezapianiem pasów bezpieczeństwa, kierowcom niestety często zdarza się omijać pojazdy zatrzymane przed przejściem dla pieszych. Czym to grozi?

Mandatem w wysokości 500 zł i 10 punktami karnymi. Choć w wielu przypadkach wydaje to się być i tak niewspółmierną karą względem okoliczności. Właśnie w wyniku takich błędów wielokrotnie dochodzi do potrąceń pieszego, który w starciu z samochodem ma znikome szanse na nieodniesienie większych obrażeń.

Dlatego też policjanci często odstępują od nałożenia mandatu. Zatrzymują za to prawo jazdy i kierują wniosek do sądu w celu wydania orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Wszystko w imię poprawy bezpieczeństwa.

Niestety zdarzają się i tacy funkcjonariusze, którzy sami wykonują niebezpieczne manewry na drodze. Wyczyn jednego z nich został uwieczniony na filmie. Na kamerze pokładowej widać jak radiowóz omijał pojazd zatrzymany przed przejściem dla pieszych:

I właśnie w takich miejscach będąc zarówno pieszym jak i kierowcą należy zachować szczególną ostrożność. Dowodem na to jak często dochodzi do wypadków z udziałem pieszych świadczą statystyki policyjne, według których takie incydenty stanowią aż 26% zdarzeń drogowych, podczas gdy 21% spowodowanych jest nadmierną prędkością. Nie brakuje w sieci filmików, na których omijanie pojazdu zatrzymanego przed przejściem dla pieszych kończyło się niefortunnie. Za przykład mogą posłużyć zdarzenia z Lublina i Rosji.

Warto mieć także na uwadze to, że w szeregach policji są i tacy funkcjonariusze, którzy niekoniecznie starają się działać na rzecz obywatela, o czym może świadczyć także ten materiał wideo:

Zdaniem niektórych, funkcjonariusze poruszający się policyjną Kią Cee’d specjalnie chcieli wymusić na jadącym za nimi kierowcy popełnienie wykroczenia.

A Wy co sądzicie o tych sytuacjach?

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.