Pogoda
30.05.2016 10:06

Rakieta Falcon 9 nagrała powrót z kosmosu

Wygląda na to, że SpaceX do perfekcji opanował sprowadzanie rakiet kosmicznych z powrotem na ziemię – a właściwie na małą, pływającą po Pacyfiku autonomiczną barkę. Firma Elona Muska pochwaliła się filmem pokazującym lądowanie z kamery umieszczonej na rakiecie Falcon 9.

Rakieta Falcon 9 nagrała powrót z kosmosu
foto: kadr z wideo

Nagranie powstało podczas misji mającej na celu wyniesienie na geostacjonarną orbitę satelity telekomunikacyjnego THAICOM 8. Wymagało to uzyskania dużej prędkości (obiekt musi być wyniesiony około 40 000 km od Ziemi), która zdecydowanie utrudniała manewr lądowania.

Rakieta Falcon 9

Filmy pokazujące ostatnie sekundy lądowania pierwszego członu rakiety Falcon 9 na statku-dronie o wdzięcznej nazwie „Of Course I Still Love You” były już prezentowane – po raz pierwszy jednak udostępniono materiał, w którym widać jak pojazd przygotowuje się do manewru w kosmosie, a potem go realizuje.

Morski dron, na którym ląduje Falcon 9, ma wymiary około 50x90 metrów – z perspektywy ludzkiej skali wydaje się, że to dużo – dla rakiety wracającej z przestrzeni kosmicznej jest to jednak cel bardzo mały, wymagający niebywałej precyzji sterowania. Człon wylądował dokładnie na znaku „x”.

Film prezentuje lądowanie rakiety w przyspieszonym tempie – widoczne po bokach ażurowe klapy pełnią funkcję hamulców aerodynamicznych oraz pomagają utrzymać stabilność opadającego członu. Silnik rakietowy odpalany jest tylko w ostatnim stadium lądowania.

Po pierwszych, nieudanych próbach SpaceX triumfuje – nagranie pochodzi z trzeciego udanego lądowania na morzu z rzędu. Sukces został ciekawie skomentowany przez Elona Muska już podczas poprzedniego sukcesu.

Możliwość odzyskiwania pierwszego członu rakiety ma znacznie zmniejszyć koszty wynoszenia obiektów w kosmos – według danych podawanych przez Muska, możliwe do osiągnięcia jest nawet 90% redukcji ceny lotu.

Stworzenie taniego systemu wynoszenia ładunków na orbitę to pierwszy etap realizowanego przez SpaceX planu skolonizowania Marsa – próbna misja z lądowaniem kapsuły Red Dragon została zapowiedziana już na 2018 rok.

Polacy mają na razie nieco mniejsze ambicje – dzięki wsparciu podczas publicznej zbiórki pieniędzy powstanie pierwsza polska baza księżycowa.

Jak podobało Wam się nagranie z lądowania?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Technologia