Pogoda
10.04.2020 14:42

Ratownik TOPR nominowany do nagrody "Wyczyn Roku" National Geographic. Za co może zdobyć nagrodę?

Jeden z ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego został nominowany do nagrody National Geographic. Ma szansę na tytuł "Wyczynu Roku".

TOPR
foto: Maciek Jonek

Magazyn National Geographic Traveler od lat przyznaje prestiżowe nagrody podróżnicze za najbardziej inspirujące osiągnięcia w kilku kategoriach. Na wyróżnienie ma szansę Podróż Roku, Wyczyn Roku, Bloger Roku, Książka Roku, a także Społeczna inicjatywa.

Nagrody przyznaje Kapitula Plebiscytu, jednak finałową trójkę wybiorą głosy czytelników czasopisma. Na swoich faworytów możecie głosować na stronie travelery.national-geographic.pl.

Ratownik TOPR nominowany do nagrody "Wyczyn Roku"

Jak czytamy na stronie national-geographic.pl, tegoroczna edycja przyznawania Travelerów jest wyjątkowa:

"

Rok 2020 zaczął się od płonącej Australii i topniejących lodów Antarktydy - stąd inna perspektywa naszej mapy. Pragniemy zachęcić do odpowiedzialnego spojrzenia na rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Szukamy inspiracji i motywacji. "

Koala
Koala
Przeczytaj także Koale uratowane z pożarów w Australii wracają do domów

Wśród nominowanych w kategorii Wyczyn Roku znalazł się Paweł Jankowski z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mężczyzna zdecydował się na skok z najwyższego wodospadu na świecie - Salto Angel w Wenezueli.

Posłuchaj podcastu

O swoim wyjątkowym skoku Jankowski opowiedział na łamach National Geographic słowami:

"

W Wenezueli stan wyjątkowy. Zamieszki na ulicach, blackout, w mediach chaos. Szczegółowe kontrole, pomagają kontakty i narodowa flaga. Jeepami i awionetką docieramy do wodza plemienia Pemon. Po negocjacjach zyskujemy 12 indiańskich towarzyszy, którzy pomogą w 7-dniowym trekkingu przez dżunglę, sawannę, bagna i labirynty skalne płaskowyżu Auyantepui. Spaleni słońcem, zmęczeni i brudni, szczęśliwie osiągamy próg największego wodospadu świata – Salto Angel – 979 m. Stąd następuje skok w nieznane, bo na dole nikt nie czeka, nie wskazuje kierunku wiatrów czy miejsca lądowania – 15 sekund swobodnego spadania, prędkość 200 km/h, pozycja trakująca, by jak najbezpieczniej oddalić się od ściany, otwarcie spadochronu na 400 m, 3 minuty szybowania. "

Koronawirus: kina studyjne proszą widzów o pomoc. Ruszyła inicjatywa #TęsknoZaKinem
Koronawirus: kina studyjne proszą widzów o pomoc. Ruszyła inicjatywa #TęsknoZaKinem
Przeczytaj także Koronawirus: kina studyjne proszą widzów o pomoc. Ruszyła inicjatywa #TęsknoZaKinem
Tagi: Newsy