Pogoda
27.07.2020 13:33

Rekiny giganty w Europie! Płyną już do Polski?

Ocieplenie klimatu sprawiło, że rekiny częściej zaczęły odwiedzać europejskie plaże. W Hiszpanii doszło do kolejnego pojawienia się dużej drapieżnej ryby w miejscu uczęszczanym przez turystów, również tych z Polski.

rekin
foto: FLPA/Jurgen & Christine Sohns

Czyżby film "Sharknado" był jednak prawdziwy? Jasne, trzeba oczywiście odrzucić element trąby powietrznej, ale zmasowany atak rekinów rzeczywiście może niedługo zagrażać krajom, które nigdy tych stworzeń nie widziały w swoich wodach. A wszystko przez ocieplenie klimatu. W Hiszpanii doszło do drugiego w tym roku wpłynięcia drapieżnika na jedną z uczęszczanych przez turystów plaż.

Drugie spotkanie z rekinem w Hiszpanii. Czy dopłyną do Polski?

Jak podaje The Sun, pod koniec lipca 2020 roku na południu Hiszpanii doszło do pojawienia się rekina. Z tego powodu zamknięto na tydzień dwie popularne plaże - Costa Dorada i Costa de Luz. Ewakuowano ponad 50 osób i zarządzono, że woda jest poza zasięgiem plażowiczów.

Rekin
Rekin
Przeczytaj także Polak uratował dziecko przed rekinem. Natychmiastowa reakcja zapobiegła koszmarowi [WIDEO]

Świadkowie obecni na Costa del Dorada opowiadają, że ewakuacji towarzyszył krzyki i panika. Strachem reagowały głównie dzieci, które zauważyły zagrożenie. Wszystko z powodu charakterystycznej, trójkątnej płetwy grzbietowej rekina, która wznosiła się nad poziomem wody. Służby potwierdzają, że niespełna tydzień wcześniej zauważono kilka żarłaczy błękitnych na plaży Almadrava. Tn gatunek długiego na 4 metra rekina był niegdyś przez badaczy nazywany żarłaczem ludojadem. W pobliżu Costa de Luz zaobserwowano natomiast prawie dwumetrowego ostronosa atlantyckiego.

rekin
rekin
Przeczytaj także Rekin-kokainista w centrum Londynu? Świadkowie nie mają wątpliwości [ZDJĘCIE]

Na szczęście tym razem nikomu nic się nie stało. Zmiany klimatu sprawiają, że rekiny coraz częściej migrują na północ. Miejmy nadzieję, że drapieżne ryby nie dopłyną do Polski. Co prawda w Bałtyku występuje żarłacz śledziowy, ale spotyka się go niezwykle rzadko. Polscy plażowicze mają więc na razie stanąć oko w oko z rekinem tylko podczas zagranicznych wakacji.

Czy boisz się rekinów?

Rekin
Rekin
Przeczytaj także Rekin na plaży w Chorwacji. Na miejscu wybuchła panika, musiała interweniować policja

Zobacz też: "Szczęki" - dlaczego to rekiny były największą ofiarą słynnego thrillera?

Tagi: Newsy