Pogoda
09.02.2016 15:42

Rekord Guinnessa – skuter inwalidzki pomknął 173 km/h

Można przewrotnie stwierdzić, że rekordów Guinnessa może być mniej więcej tyle, ile pomysłów na różnorodne wyczyny…

Rekord Guinnessa – skuter inwalidzki pomknął 173 km/h
foto: materiały prasowe

Dwaj mechanicy z wyspy Man dokonali spektakularnego osiągnięcia. Zmodyfikowali oni skuter inwalidzki – rezultaty okazały się być iście oszałamiające. Podczas oficjalnej próby jednemu z nich udało się rozwinąć prędkość 173,16 km/h na odcinku 1/4 mili.

To tym bardziej zaskakujące zważywszy na to, że standardowe pojazdy tego typu zostały zaprojektowane z myślą o poruszaniu się z maksymalną prędkością do około 15 km/h.

David Anderson i Mathew Hine – osoby odpowiedzialne za to całe zamieszanie – przez okres aż 6 miesięcy budowali superwydajny pojazd. Swoje prace rozpoczęli po tym, jak za pośrednictwem telewizji dowiedzieli się, że Colin Furze w doładowanym inwalidzkim skuterze rozpędził się do prędkości 115,21 km/h, ustanawiając rekord Guinnessa.

Jednak prędkość, którą musieli pobić wynosiła 133,04 km/h i została osiągnięta w 2012 roku przez Klausa Nissena Petersena z Danii.

Wymogiem Księgi Rekordów Guinnessa dla tego konkretnego rekordu, jest konieczność wykorzystania komercyjnie dostępnego skutera inwalidzkiego. Silnik może zostać zmieniony lub zastąpiony w dowolny sposób, z jednym zastrzeżeniem – pojazd z zewnątrz musi wyglądać jak oryginał.

Jeden z twórców tego zwariowanego projektu – David – wyjaśnił, że wraz z kolegą wzięli standardowy skuter „Days Strider” i uzbroili go w przerobiony stelaż oparty na profesjonalnym gokarcie wyścigowym.

Całość zmodyfikowano tak, żeby wymiary skutera i silnika odpowiednio pasowały do oryginalnego wózka inwalidzkiego, którego prędkość maksymalna według danych producenta wynosiła 13 km/h. Jednostkę zastąpiono motorem z Suzuki 600cc Bandit.

Niestety, David i Mathew nie mogą zarejestrować skuteru do jazdy po publicznych drogach, a to wszystko dlatego, że nie został on wyposażony w zestaw przednich hamulców.

Tagi: Duperele