Pogoda
04.10.2018 13:55

Resident Evil 2 (2019) – gra na miarę naszych czasów [PIERWSZE WRAŻENIA]

Podobno nie powinno się wracać do pięknych wspomnień z młodości – po latach można je sobie tylko zepsuć. Capcom udowodnił, że nie zawsze jest to prawda, pokazując Resident Evil 2 z zupełnie nowej perspektywy.

Resident Evil 2 2019
foto: materiały prasowe

Resident Evil 2 ma już 20 lat – i trzeba uczciwie przyznać, że zdążył się w tym czasie zestarzeć. Nie mówimy tu tylko o oprawie audiowizualnej – cała koncepcja przedstawiania historii dziś bardziej przeszkadza w rozgrywce, niż pozwala się nią emocjonować.

Receptą na część tych bolączek jest odświeżenie gry i dopieszczenie jej graficznie – w taki sposób powstają tytuły, które sprawiają nostalgicznym graczom mniej bólu podczas ponownego przechodzenia. Tekstury HD, wyższa rozdzielczość – na tym zazwyczaj kończy się inwencja twórców hitów sprzed lat.

Resident Evil 2

Capcom do rocznicowej edycji Resident Evil 2 podszedł w zupełnie inny sposób – w praktyce napisał grę zupełnie od nowa, prezentując ją w dokładnie taki sposób, w jaki podszedłby do tworzenia hitu dziś. Walka o przeżycie w Racoon City odbywa się więc z perspektywy trzeciej osoby w świecie przedstawionym z przerażająco dopracowanymi detalami.

Resident Evil 2 (2019) – prawdziwy remake kultowej gry

Leon i Claire, bohaterowie oryginalnego Resident Evil 2, wracają w zupełnie nowym wydaniu. Mieliśmy okazję na niecałą godzinę wcielić się w młodego policjanta i razem z nim ponownie odkrywać walczyć o przeżycie w świecie nawiedzonym przez zombi.

Capcom wziął scenariusz oryginalnego Resident Evil 2 i podał go w oprawie godnej 2018 roku. Mamy więc do czynienia z tą samą fabułą i tymi samymi zagadkami, tyle tylko, że zamiast czerwonych pikseli symbolizujących tryskającą krew widzimy rzeczywiste do obrzydliwości flaki, wypływające z ofiary zombiaka wprost na naszych oczach.

Resident Evil 2

Sposób prezentacji rozgrywki i dopieszczona grafika pozwala głębiej zanurzyć się w świecie przedstawionym. I to działa – sąsiad na pokazie podskoczył w pewnym momencie na fotelu po przestraszeniu się spotkania z zombie.

Nie tylko sposób sterowania i oprawa graficzna się zmieniły – także sposób narracji jest inny. Duży wpływ na wrażenia ma muzyka, która utrzymuje w stanie permanentnej niepewności co do wyników następnego kroku, sugerując, że niebezpieczeństwo czyha wszędzie. Resident Evil 2 (2019) – przynajmniej gdy gramy jako Leon – jest pełnoprawnym horrorem. Nawet po tak krótkiej sesji nerwy pozostają nadszarpnięte, a otworzenie drzwi zaczyna być dylematem egzystencjalnym.

Resident Evil 2

Zapowiada się na to, że Resident Evil otrzymał godną siebie oprawę. Gra ukaże się na PlayStation 4, Xbox One oraz PC 25 stycznia 2019.

Graliście w Resident Evil?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry