Pogoda
18.10.2016 09:20

Róbcie selfie, będziecie szczęśliwsi

Okazało się, że recepta na szczęśliwe życie przez wieki wymykała się największym filozofom i humanistom z jednego prostego powodu – nie mogli robić sobie codziennie selfie. 

Róbcie selfie, będziecie szczęśliwsi
foto: Maëlick, CC BY-SA 2.0

To oficjalny naukowy fakt – robienie uśmiechniętych autoportretów sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Wyniki badania na studentach opublikował Uniwersytet Kalifornijski w Irvine.

Wynika z nich, że poranny rytuał zrobienia sobie samoje*ki – z obowiązkowym uśmiechem – wyczuwalnie zwiększa poczucie szczęścia wykonującej je osoby. Co ciekawe, sposób działa nawet wtedy, gdy radość była udawana.

Badanie trwało 4 tygodnie – przez pierwsze trzy biorący w nim udział studenci proszeni byli o zrobienie sobie uśmiechniętego selfie rano i raportowanie odczuwanego w ciągu dnia samopoczucia. Z danych wynika, że dzięki uskutecznianiu fotograficznych autoportretów partycypanci eksperymentu stawali się z czasem coraz pewniejsi siebie oraz czuli się szczęśliwsi.

Rolę grupy kontrolnej pełnili ci sami studenci – tym razem przez tydzień badano, jak się czują nie zaczynając dnia od selfie.

Czy recepta na szczęście w życiu może być naprawdę aż tak prosta? Jeszcze za wcześnie, by chwycić za telefon i zrobić sobie kilka radosnych zdjęć – badanie było przeprowadzone na małej grupie osób, liczącej tylko 41 studentów.

Zwrócono także uwagę na to, że sposób pozyskania danych od grupy kontrolnej budzi spore wątpliwości i że w badaniu samopoczucia podczas celibatu na szczęśliwe fotki także wzrastał poziom odczuwanego szczęścia.

Jest też prawdopodobne, że to nie samo robienie selfie skutkowało zwiększeniem poczucia szczęścia, lecz raczej dzielenie się zdjęciami w internecie i pławienie się w pozytywnych komentarzach znajomych.

Zanim zdecydujecie się na samoje*kową kurację, musicie też wiedzieć o wynikach badań przeprowadzonych wcześniej przez Uniwersytet w Ohio. Wynika z niego, że mężczyźni publikujący selfie w internecie nie tylko wykazują się większym narcyzmem, ale także mają mocniejsze inklinacje do bycia psychopatą.

Selfie mogą być ryzykowne także dla kobiet – lekarze (powiązani z ośrodkami medycyny estetycznej) ogłosili, że robienie sobie zdjęć za pomocą smartfona może postarzać skórę.

Powody do zadowolenia mają za to na pewno osoby, którym uda się sztuka rozgrzewająca w jesienne dni internet – zrobienie sobie selfie podczas klaskania. Publikowane fotki zdają się przeczyć prawom fizyki.

Jeśli zaś desperacko czujecie potrzebę uszczęśliwienia się, ale nie macie pod ręką smartfona, nie martwcie się – przecież są selfie sticki, których używa się z notebookami.

A Was samoje*ki uszczęśliwiają?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele