Robot humanoidalny z Politechniki Warszawskiej najlepszy na świecie

06.11.2019 16:12
Robot humanoidalny z Politechniki Warszawskiej najlepszy na świecie Fot. materiały prasowe Politechniki Warszawskiej

Studenci z Koła Naukowego Robotyków przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej zostali docenieni w międzynarodowym konkursie International Robotic Competition RoboChallenge 2019. Ich dzieło robot Melson, zdobył pierwsze miejsce.

W zawodach startowało 158 zespołów z 17 krajów. W szranki i konkury stanęły 533 roboty, które sprawdzały się w 14 zróżnicowanych konkurencjach. Wydarzenie odbyło się w Rumunii.

Studenci PW mogą pochwalić się zajęciem pierwszego miejsca w kategorii Humanoid Robot, drugiego miejsce w kategorii Humanoid Sumo oraz wyróżnienia w kategorii Freestyle Showcase.

Patrząc na konstrukcję polskich studentów ciężko nie myśleć o robotach tworzonych przez Boston Dynamics.

Przeczytaj także

Melson ma 45 cm i waży 2,7 kg. Większość elementów robota wydrukowanych zostało na drukarkach 3D z tworzywa ABS. Zaawansowane prace konstrukcyjne zaczęły się dwa lata temu, a nad obecnym oprogramowaniem zespół pracował przez rok. Robot zadebiutował na zawodach RoboComp 2018 w Krakowie.

Robot może funkcjonować autonomicznie (co demonstrował podczas walk Sumo), bądź też powtarzać ruchy operatora, śledzone za pomocą Kinecta.

Robot studentów Politechniki Warszawskiej zwyciężył w międzynarodowym konkursie

Melson okazał się najlepszy w pokonywaniu tory przeszkód.

Konkurencja Humanoid Robot składała się z dwóch części. Roboty musiały wejść na schody składające się z trzech stopni oraz przejść tor z postawionymi na nim przeszkodami. Melson bez problemu wykonał pierwszą część zadania. W drugiej także poradził sobie świetnie – bezbłędnie omijał przeszkody na swoim torze, utrzymując przy tym poprawny toru ruchu. Zwycięstwo w tej kategorii smakuje wyjątkowo, bo robot naszych studentów jako jedyny był skonstruowany i oprogramowany przez samych zawodników – uczestników zawodów.

Robot humanoidalny studentów z z Koła Naukowego Robotyków dzielnie radził sobie także w dyscyplinie kontaktowej, czyli walkach Sumo. Działające w pełni autonomicznie maszyny starają się wywrócić przeciwnika. Za sprowadzenie oponenta na ziemię zyskują jeden punkt, jeśli zaś powalony robot nie zdoła się podnieść przez 10 sekund, to ogłaszany jest knock-out.

Kornelia Łukojć zdradziła, że Melson zdecydowanie wyróżniał się stylem.

Roboty głównie wyprowadzały ciosy, padając do przodu swoim „ciałem”, licząc, że to wywróci przeciwnika. Jedynie Melson walczył, stosując typowe ruchy bokserskie, które przewracały rywali. Ostatecznie nasz robot zajął drugie miejsce, ale finał był najbardziej emocjonującą walką w tej konkurencji.

W planach studentów jest dalsze rozwijanie umiejętności Melsona. Robot ma nauczyć się wykorzystywania wizji komputerowej oraz zacząć grać w piłkę nożną.

Zobacz także: Rosjanie pokazali najbardziej zaawansowanego robota na świecie. Okazało się, że to przebrany człowiek 

 

Michał Tomaszkiewicz
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.