Robot szpiegowski po raz pierwszy nagrał śpiewające goryle górskie [WIDEO]
04.05.2020 15:22
Robot szpiegowski po raz pierwszy nagrał śpiewające goryle górskie [WIDEO] Fot. Shutterstock

O czym, a właściwie, w jakich okolicznościach górskie goryle zaczynają śpiewać? Poznaj zaskakującą tajemnicę tych zwierząt!

Pierwsze nagrania audio śpiewających goryli wykonali naukowcy w 2016 roku w Republice Kongo. Niemiecki naukowiec Brian Owens odkrył i nagrał wyjątkowe zachowanie tych pięknych zwierząt. Obecnie dzięki specjalnie skonstruowanej kamerze możemy oglądnąć film o śpiewających gorylach.

Kiedy goryle górskie zaczynają śpiewać?

Potężne, ale bardzo spokojne olbrzymy potrzebują do życia wielkich połaci naturalnego lasu deszczowego. Obecnie na wolności przetrwały tylko w jednym miejscu na ziemi: na pograniczu Ugandy, Rwandy i Konga. Goryle górskie są skrajnie zagrożone wyginięciem.

Przeczytaj także

Aby nagrać śpiewające goryle górskie i nie zakłócać im spokoju, naukowcy wysłali do stada kamerę, przypominającą młodego goryla. Szpieg zarejestrował wiele niezwykłych zachowań tych zwierząt, w tym gromkie śpiewy pojedynczych osobników.

O takim zachowaniu tych uroczych zwierzaków krążyły dotychczas jedynie anegdoty. Wprawdzie w 2016 udało się nagrać pojedyncze partie wokalne, jednak dopiero teraz możemy zobaczyć, jak wygląda to na żywo.

Kiedy goryle górskie śpiewają?

Dzięki niezwykłej kamerze szpiegowskiej naukowcy przyłapali goryle podczas posiłku. Zwierzęta, jak się okazało, śpiewają głównie przy jedzeniu. Jak się okazuje, ogromne małpy są jednak bardzo kreatywne i za każdym razem komponują nowy "jedzeniowy" utwór.

Badania z 2016 roku wykazały, że starsze goryle śpiewają podczas posiłku częściej niż młode, samce śpiewają więcej niż samice, a śpiew z większym prawdopodobieństwem można usłyszeć, gdy zwierzęta jedzą wodne rośliny i nasiona, niż gdy jedzą owady.

Szpiegowski goryl nagrywał zwierzęta

Sztuczny sęp z lustrzanką na grzbiecie, pingwin-robot czy kamera ukryta w kamieniu od wielu lat pomagają naukowcom i filmowcom w podglądaniu zwierzęta na wolności.

Tym razem grupa badaczy przygotowała wierną kopię gorylego dziecka. Autorzy nagrań zadbali, by szpieg przeszedł pomyślnie inspekcje dokonywane przez przywódcę stada.

Sztuczny goryl nie patrzył w oczy przywódcy, więc ten nie uznał go za zagrożenie. Dzięki temu inni członkowie stada mogli się z nim zapoznać i zaprzyjaźnić. Jak się okazało, nie małpy w obecności szpiega nie krępowały się również śpiewać.

Podobne zachowanie goryli zaobserwowano również w ogrodach zoologicznych. Tam jednak podczas posiłków śpiewa całe stado, a w naturalnych warunkach zazwyczaj robi to tylko dominujący w stadzie osobnik.

Zobacz również: Nazwij karalucha imieniem swojego byłego i zobacz, jak w Walentynki zjada go zwierzak w zoo

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.