Pogoda
25.01.2016 12:26

Jak ułożyć kostkę Rubika w sekundę?

Ile czasu zajmuje Ci ułożenie kostki Rubika? Nieważne, jakiej udzieliłeś odpowiedzi: ten robot robi to szybciej. Tak szybko, że jeśli mrugniesz, możesz wszystko przeoczyć. Zobacz jak ułożyć kostkę Rubika w sekundę?

Jak ułożyć kostkę Rubika w sekundę?
foto: kadr z video

Kostka Rubika, której używa robot, jest nieznacznie zmodyfikowana – aby mechanizm mógł nią manipulować, konieczne było wywiercenie w środkowych sześcianach otworów mocujących dla silników. To jednak tylko kosmetyczna zmiana.

Większość podzespołów robota powstała w drukarce 3D – dotyczy to przede wszystkich obudowy i elementów mocujących. Do każdej z sześciu ścian kostki podłączony jest silnik.

Całością zarządza działająca w systemie Linux aplikacja, która przygotowuje plan ułożenia kostki na podstawie obrazu z czterech kamer USB. Sygnał wideo jest analizowany, aby ustalić w jakim stanie znajduje się dostarczona do złożenia kostka Rubika.

Następnie program układa plan jak najszybszego jej ułożenia. Działanie robota jest tak szybkie, że nie można dostrzec poszczególnych ruchów kostki.

W starciu z człowiekiem to prawdziwy nokaut: obecny rekord wynosi 4,9 sekundy, najlepszy Polak z 9. czasem na świecie ułożył kostkę Rubika w 5,81 sekundy. Bledną także dotychczasowe wyczyny robotów: przyszły champion – twórcy maszyny czekają na oficjalne uznanie rekordu – jest szybszy od uznawanego do tej pory za najwydajniejszy mechanizmu dobre 3 razy.

Szybkość robi wrażenia, jednak jeśli chodzi o styl, robot będzie się musiał jeszcze sporo nauczyć. Być może od tego magika, który także potrafi ułożyć kostkę Rubika w sekundę. Jedną ręką, podrzucając ją za plecami.

Ile czasu zajmuje Wam ułożenie kostki Rubika?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Technologia