Pogoda
20.04.2016 17:11

Robotyczna linijka do rysowania w 3D

Pióro 3D to szybki sposób na naszkicowanie wprost w powietrzu trójwymiarowego kształtu. Teraz, dzięki pomocy robotycznego ramienia, dzieło może być zdecydowanie lepszym rysunkiem.

Robotyczna linijka do rysowania w 3D
foto: kadr z wideo

System, nazwany Guided Hand, to próba połączenia precyzji pełnoprawnych drukarek 3D z dowolnością stylu prezentowaną przez pióra 3D. Robocik nie ma nic do powiedzenia, jeśli autor rysuje improwizowany kształt – sytuacja jednak zmienia się, gdy w grę wchodzi odtworzenie wzoru.

Po zaprezentowaniu systemowi modelu 3D, których chce się narysować, Guided Hand wspomaga wykonywane przez użytkownika ruchy, utrzymując pióro w obrębie zadanego kształtu. Dzięki temu można twórczo wykonać wypełnienie figury, otrzymując jednocześnie zwarty i ostry kształt zewnętrzny.

Twórcy porównują działanie robota do rysowania od linijki – nawet jeśli nie będzie się zbytnio przykładać, otrzyma się wyraźną linię. Działanie Guided Hand nie ogranicza się do pilnowania, by użytkownik nie narysował czegoś poza wyznaczonym obszarem – w razie potrzeby robocik delikatnie pokieruje piórem w miejsce, gdzie brakuje jeszcze wypełnienia.

Robotyczne ramię może także wpływać na teksturę tworzonej linii dzięki wprawianiu pióra 3D podczas pracy w odpowiednio dobrane wibracje.

Kształty powstałe dzięki pomocy Guided Hand nie będą oczywiście tak doskonałe, jak stworzone w drukarce 3D – w tym jednak tkwi cały urok urządzenia. Przedmioty narysowane z pomocą robotycznego ramienia nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że zostały ręcznie wykonane – a przy odpowiedniej wprawie (i cierpliwości) powstawać mogą naprawdę interesujące obiekty.

Wspomaganie rysowania 3D to nie jedyne zastosowanie systemu Guided Hands – twórcy informują, że zestaw może także dostarczać haptycznego (związanego z dotykaniem) sprzężenia zwrotnego w stosunku do wirtualnych obiektów.

Pióro wspomagane przez ramię może zostać zatrzymane, gdy „dotknie” powierzchni nierzeczywistego przedmiotu, możliwe jest także symulowanie różnych własności badanego obiektu, na przykład sprężystości.

Osoby, które kuszone są przez możliwości trójwymiarowego druku mogą zainteresować się pomysłem OLO, który w pełni sprawną drukarkę 3D potrafi zamienić praktycznie każdy smartfon. Ciekawy jest także PancakeBot, służący – jak sama nazwa wskazuje – do drukowania jadalnych naleśników.

Jak podoba się Wam pomysł robotycznej linijki do rysowania w 3D?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety