Roczny test łączy internetowych polskich operatorów

Michał Tomaszkiewicz
18.01.2017 11:02
Roczny test łączy internetowych polskich operatorów Fot. zrzut ekranu

Ponad 20 milionów testów przeprowadzonych w ciągu całego 2016 roku pozwoliło nie tylko wskazać, który dostawca oferuje najszybszy internet, ale także prześledzić jak zmieniała się przepustowość jego łącz.

Walka o tytuł dostawcy najszybszego internetu była zacięta i jak można zobaczyć na wykresach – lider często się zmieniał.

Zestawienie powstało dzięki użytkownikom SpeedTest.pl, którzy wykorzystywali narzędzie udostępnione na witrynie oraz aplikację mobilną do sprawdzania, jak szybko mogą pobierać i wysyłać dane oraz jakie występuje opóźnienie w transmisji.

Ranking ułożono według najważniejszego dla wielu użytkowników internetu parametru – szybkości, z jaką można pobierać pliki. Jak się okazało, numerem jeden pod tym względem jest UPC, co zostało określone na podstawie 900 000 testów wykonanych przez klientów tego operatora. Średnia maksymalna szybkość pobierania wyniosła 44,65 Mbps, Vectra oferowała łącze zdolne do przesyłania danych z przepustowością 37,35 Mbps, na trzecim miejscu jest Multimedia z wynikiem 24,11 Mbps.

foto: speedtest.pl Fot. foto: speedtest.pl

W ciągu roku osiągana przepustowość wzrosła o ponad 10 Mbps:

foto: speedtest.pl Fot. foto: speedtest.pl

Najszybszy internet mobilny – biorąc pod uwagę wszystkie technologie transmisji danych przez sieć komórkową – oferował w 2016 roku Orange. Średnia prędkość przesyłu danych osiągana przez klientów tej sieci wyniosła 17,28 Mbps.

Nieco gorszy wynik przypadł T-Mobile, które pozwalało pobierać pliki z szybkością 16,64 Mbps takiego wyniku można było się spodziewać, jako że operatorzy współdzielą infrastrukturę i stacje bazowe.

Plus osiągnął wynik 12,87 Mbps, Play zamyka stawkę oferując pobieranie danych ze średnią prędkością 12,24 Mbps.

foto: speedtest.pl Fot. foto: speedtest.pl

Zestawienie wyników osiąganych w poszczególnych miesiącach pokazuje, że wszyscy operatorzy poprawili osiąganą w swoich sieciach przepustowość:

foto: speedtest.pl Fot. foto: speedtest.pl

Osobną kategorię przygotowano dla transmisji danych z wykorzystaniem LTE – tutaj współdzielenie łącz przez Orange i T-Mobile jest nawet bardziej widoczne, gdyż obaj operatorzy uzyskali niemal dokładnie takie same wyniki.

Przy osiąganiu prędkości rzędu 25,83 Mbps różnice pomiędzy tymi dostawcami nie przekraczały 150 kbps. Dwie zwycięskie sieci zostawiły zdecydowanie w tyle Plusa (17,28 Mbps) oraz Play (16,45 Mbps).

foto: speedtest.pl Fot. foto: speedtest.pl

Podobnie jak w przypadku ogólnego zestawienia dotyczącego transmisji mobilnej, tak i w przypadku LTE widać rezultaty inwestycji w przepustowość łącz.

foto: speedtest.pl Fot. foto: speedtest.pl

Szybkość transmisji to oczywiście nie jedyne kryterium, pod jakim warto sprawdzać działanie internetu mobilnego – ważny jest także zasięg sieci. Ten został przetestowany przez pracowników UKE, którzy badali jakość połączeń jeżdżąc pociągami po całej Polsce.

Dzięki mapie przygotowanej przez UKE można dowiedzieć się, którzy operatorzy świadczą usługi w dowolnie wybranym miejscu Polski - wystarczy wpisać adres, który chcemy sprawdzić.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.