Roman Polański będzie walczył w sądzie o powrót do Akademii Filmowej

Sergiusz Kurczuk
23.04.2019 10:21
Roman Polański |undefined Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Roman Polański w 2018 roku wraz z Harveyem Weinsteinem i Billem Cosbym został usunięty z grona Amerykańskiej Akademii Filmowej. Reżyser postanowił walczyć o powrót do instytucji.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej to instytucja odpowiedzialna za nagradzanie Oscarami filmów i ich twórców. Jeszcze do niedawna w jej gonie zasiadali Roman Polański, Harvey Weinstein i Bill Cosby. Cała trójka została wydalona z gremium w 2018 roku. Filmowcy są bowiem sprawcami przestępstw seksualnych. Polański uważa, że wyrzucenie go z Akademii Filmowej jest niesprawiedliwe. Przestępstwa Weinsteina i Cosby'ego wyszły na światło dzienne w ostatnich kilku latach. Gwałt dokonany przez polańskiego miał miejsce w latach 70. XX wieku. Polski filmowiec postanowił walczyć o powrót na łono Akademii.

Przeczytaj także

Roman Polański pozwie Akademią Filmową

Jak donosi portal TMZ, filmowiec postanowił zwrócić się o sprawiedliwość do sądu. Prawnicy Polańskiego złożyli odpowiednie dokumenty i skomentowali całą sprawę.

Akademia była zobowiązana do zapewnienia racjonalnego i uzasadnionego powiadomienia o jakichkolwiek akcjach podjętych przeciwko członkom i przy najbliższej okazji wysłuchać członka gremium.

Prawnicy filmowca uważają więc, że Akademia złamała regulamin i na tej podstawie będą domagać się przywrócenia Polańskiego. Na kroki prawne, które podjął reżyser, odpowiedzieli przedstawiciele Akademii.

Procedury podjęte, by usunąć Pana Polańskiego były sprawiedliwe i zasadne.

Jak zakończy się ta sprawa? Dowiemy się za kilka miesięcy.

Roman Polański - za co jest ścigany przez amerykańskie prawo?

W 1977 roku Polański został oskarżony za odurzenie i gwałt na nieletniej. Zawarł ugodę z prokuraturą i przyznał się do kontaktów seksualnych z 13-letnią Samanthą Gailey. Zanim jednak zapadł wyrok, filmowiec uciekł do Francji. W 2008 roku ofiara Polańskiego zgłosiła się do sądu o umorzenie sprawy, by zaoszczędzić sobie i swojej rodzinie dalszych cierpień. Po latach wyszły na jaw również błędy dotyczące śledztwa w sprawie gwałtu dokonanego przez Polańskiego. Członkowie Akademii zdecydowali się na usunięcie polskiego reżysera w czasie, kiedy przez cały świat przelała się akcja #metoo.

>>Zobacz też: Rafał Zawierucha – kim jest aktor, który zagra Romana Polańskiego<<

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.