Roman Polański odwołał spotkanie ze studentami Szkoły Filmowej w Łodzi
30.11.2019 11:50
Roman Polański odwołał spotkanie ze studentami Szkoły Filmowej w Łodzi Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Światowej sławy polski reżyser nie pojawi się na zaplanowanym na 30 listopada 2019 roku spotkaniu ze studentami łódzkiej Szkoły Filmowej. To odpowiedź na petycję, w której część słuchaczy sprzeciwiła się zapraszania Polańskiego ze względu na ciążące nad nim oskarżenia o gwałt na nieletniej.

Roman Polański rozpoznawany jest na całym świecie. Po części to zasługa filmów, które nakręcił polski reżyser, i które stały się częścią kinematograficznego dziedzictwa. Polański znany jest także z mroczniejszej strony, z powodów oskarżeń o gwałt, jakiego miał się dopuścić na 13-latce w Stanach.

Właśnie ta niesława sprawiła, że spotkanie z mistrzem nie spotkało się części studentów łódzkiej filmówki. Słuchacze Szkoły stworzyli petycję, w której domagali się odwołania wizyty Polańskiego ze względu na ciążące nad nim zarzuty.

Przeczytaj także

Protest stał się głośny w całej Polsce i jak się okazało, informacja o petycji trafiła do władz uczelni właśnie za pośrednictwem mediów. Oficjalnie do rektoratu nie wpłynęło żadne pismo w sprawie odwołania spotkania, nic na temat sprzeciwów do przyjęcia Polańskiego jako gościa nie wiedział także samorząd studencki.

Przeczytaj także

Szkoła Filmowa w Łodzi podkreślała, że Roman Polański został zaproszony jako światowej sławy artysta, który może przekazać swoje doświadczenie nowemu pokoleniu polskich reżyserów. W budzącej kontrowersje sprawie głos zajął w końcu sam zainteresowany.

Roman Polański nie pokaże się w łódzkiej Szkole Filmowej. Reżyser odwołał spotkanie

Mimo bronienia decyzji o zaproszeniu reżysera do filmówki, do spotkania jednak nie dojdzie. Z wizyty zrezygnował sam Polański.

Decyzja została podana bez słowa komentarza, nie wiadomo więc, czy spotkanie zostało przełożone na inny termin, czy też może definitywnie odwołane.

Zobacz także: Protestujące kobiety zablokowały pokaz nowego filmu Romana Polańskiego 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.