Pogoda
30.11.2019 11:50

Roman Polański odwołał spotkanie ze studentami Szkoły Filmowej w Łodzi

Światowej sławy polski reżyser nie pojawi się na zaplanowanym na 30 listopada 2019 roku spotkaniu ze studentami łódzkiej Szkoły Filmowej. To odpowiedź na petycję, w której część słuchaczy sprzeciwiła się zapraszania Polańskiego ze względu na ciążące nad nim oskarżenia o gwałt na nieletniej.

protest przeciwko Romanowi Polańskiego w Skole Filmowej w Łodzi
foto: Beata Zawrzel/REPORTER

Roman Polański rozpoznawany jest na całym świecie. Po części to zasługa filmów, które nakręcił polski reżyser, i które stały się częścią kinematograficznego dziedzictwa. Polański znany jest także z mroczniejszej strony, z powodów oskarżeń o gwałt, jakiego miał się dopuścić na 13-latce w Stanach.

Właśnie ta niesława sprawiła, że spotkanie z mistrzem nie spotkało się części studentów łódzkiej filmówki. Słuchacze Szkoły stworzyli petycję, w której domagali się odwołania wizyty Polańskiego ze względu na ciążące nad nim zarzuty.

Foto: LOIC VENANCE/AFP/East News
Foto: LOIC VENANCE/AFP/East News
Przeczytaj także Studenci łódzkiej filmówki odmawiają spotkania z Romanem Polańskim. Powstała petycja

Protest stał się głośny w całej Polsce i jak się okazało, informacja o petycji trafiła do władz uczelni właśnie za pośrednictwem mediów. Oficjalnie do rektoratu nie wpłynęło żadne pismo w sprawie odwołania spotkania, nic na temat sprzeciwów do przyjęcia Polańskiego jako gościa nie wiedział także samorząd studencki.

Foto: AP/EAST NEWS
Foto: AP/EAST NEWS
Przeczytaj także Szkoła Filmowa w Łodzi wydała oficjalne oświadczenie w sprawie wizyty Romana Polańskiego

Szkoła Filmowa w Łodzi podkreślała, że Roman Polański został zaproszony jako światowej sławy artysta, który może przekazać swoje doświadczenie nowemu pokoleniu polskich reżyserów. W budzącej kontrowersje sprawie głos zajął w końcu sam zainteresowany.

Roman Polański nie pokaże się w łódzkiej Szkole Filmowej. Reżyser odwołał spotkanie

Mimo bronienia decyzji o zaproszeniu reżysera do filmówki, do spotkania jednak nie dojdzie. Z wizyty zrezygnował sam Polański.

Decyzja została podana bez słowa komentarza, nie wiadomo więc, czy spotkanie zostało przełożone na inny termin, czy też może definitywnie odwołane.

Zobacz także: Protestujące kobiety zablokowały pokaz nowego filmu Romana Polańskiego 

Jak oceniacie zaproszenie Romana Polańskiego na spotkanie ze studentami?

Tagi: News Roman Polański