Pogoda
11.12.2018 13:38

Romero stworzył nowe poziomy do DOOM-a – można będzie zagrać za damo

DOOM skończył właśnie 25 lat. Opowieść o walce z hordami piekielnych demonów na Marsie nigdy do prawdziwego piekła nie zawitała – a przynajmniej tak było do tej pory, gdyż z okazji jubileuszu John Romero przygotował piąty epizod, rozgrywający się właśnie w ziejących ogniem czeluściach.

Sigil DOOM
foto: materiały prasowe

Mało która gra miała taki wpływ na wygląd całego rynku, jak DOOM, który zastał gry (w większości) dwuwymiarowe, z zostawił trójwymiarowe. Tytuł podniósł także poprzeczkę pod względem sposobu pokazywania przemocy oraz budowania otaczającej gracza atmosfery.

John Romero, jeden z twórców oryginalnego DOOM-a, przyznaje że zespół nie miał pojęcia, że pracuje nad jedną z najlepszych gier wszech czasów:

"

Nie sądzę, żeby ktokolwiek z nas wiedział, jak duży wpływ będzie miał DOOM. Że 25 lat po jego premierze będziemy wciąż proszeni o tom, żeby stworzyć kolejne dodatki do gry. To ogromny zaszczyt. Obok stworzenia całego gatunku gier FPS największą spuścizną DOOM-a jest według mnie społeczność, która po 25 latach wciąż zaangażowana jest w tworzenie modów oraz narzędzi. "

Romero uczcił 25-lecie DOOM-a na dwa sposoby – patrząc w przeszłość i patrząc w przyszłość. Ta druga opcja to Sygil – zupełnie nowy, piąty epizod do gry (oryginalny DOOM oferował trzy epizody, w jeden można było grać za darmo w ramach licencji shareware), mający być „duchową kontynuacją” pokazanej w grze historii.

Sygil – nowy epizod do DOOM-a

doom_sigil_02

W Sygil znajduje się 9 nowych map, tym razem usytuowanych w piekle. Romero przygotował także ich wersje do trybu deathmach.

Nowy epizod do DOOM-a ma być dostępny za darmo dla wszystkich chętnych – data premiery wstępnie została wyznaczona na luty 2019 roku. Sygil będzie można pobrać (do uruchomienia epizodu potrzebny będzie DOOM) albo kupić, wydając od 40 do 166 dolarów.

Za niższą kwotę dostaje się edycję standardową, w której znajduje się metalowe pudełko, ścieżka dźwiękowa oraz nośnik USB o pojemności 16 GB z elementami stylistycznymi zaczerpniętymi z dyskietki.

166 dolarów (zabrakło odwagi, żeby dać pełne 666) to Beast Box, w którym znajduje się dodatkowo autograf, moneta, koszulka, reprodukcja dzieła Christophera Lovella oraz cynowa statuetka głowy Romero nabitej na ostrze. Fani zrozumieją.

Od którego DOOM-a zaczęliście grać w DOOM-a?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry