Pogoda
22.08.2019 12:25

Rosja wysłała humanoidalnego robota w kosmos

Mierzący 180 cm i ważący 160 kg Fedor doleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w tę sobotę.

fedor
źródło: shutterstock

Dwa miesiące temu, 28 czerwca, świętowaliśmy 41 rocznicę lotu pierwszego, i jak dotąd jedynego, Polaka w Kosmos. Gdy Mirosław Hermaszewski spędzał czas w przestrzeni kosmicznej w 1978, nie domyślał się pewnie, że przez kolejne cztery dekady żaden rodak nie powtórzy jego osiągnięcia. A loty załogowe staną się rzadkością.

Jednak dla wielu krajów rozwój ich programów kosmicznych jest nadal istotny. W poszukiwaniu lepszych i bezpieczniejszych rozwiązań rosyjscy naukowcy zdecydowali się tym razem wysłać w kosmos Fedora (Experimental Demonstration Object Research) pierwszego w historii kraju humanoidalnego robota.

kadr z filmu Ad Astra
kadr z filmu Ad Astra
Przeczytaj także Brad Pitt leci w kosmos w nowym zwiastunie filmu "Ad Astra"

Fedor to pierwszy rosyjski robot w kosmosie

Fedor spędzi 10 dni na ISS. Ma uczyć się tam nowych umiejętności takich jak łączenie i rozłączanie kabli, używanie standardowych przedmiotów jak śrubokręt, klucz nasadowy czy gaśnica.

Naukowcy mają nadzieję, że z czasem Fedor będzie w stanie brać udział w poważniejszych zadaniach i wychodzić na zewnątrz ze stacji.

Fedor nie jest pierwszym robotem w historii wysłanym w przestrzeń kosmiczną. NASA wysłała swojego w 2011, ale  po wielu problemach technicznych wrócił on na ziemię w zeszłym roku. Z kolei Japonia wysłała swojego robota na ISS w 2013 roku.

Rosyjski robot wyleciał w czwartek i ma dotrzeć do swojego celu w sobotę.

Zobacz także:  TOP 13: Najlepsze filmy o kosmosie i kosmonautach

Tagi: Duperele