Rosja stworzyła swój własny internet. Ruszyły oficjalne testy Runet
27.12.2019 14:51
Rosja stworzyła swój własny internet. Ruszyły oficjalne testy Runet Fot. shutterstock.com

W przedostatnim tygodniu grudnia 2019 roku, Rosja ruszyła z testami swojego własnego internetu. Projekt nosi wdzięczną nazwę Runet i ma być lepszy od międzynarodowego WorldWideWeb. 

Na przestrzeni kilku ostatnich dni Rosja przeprowadzała testy swojej własnej wersji internetu. Ten nosi nazwę Runet, a głównym założeniem tych prób miało być sprawdzenie stabilności projektu i reakcji operatorów komórkowych. Trzeba przyznać, że inicjatywa jest ekspansywna, ale nadal nie istnieje jasna i klarowna odpowiedź na pytanie - po co to komu i dlaczego?

Rosja stworzyła własny internet

Prace nad projektem Runet trwają już kilka miesięcy. Kiedy twórcy stwierdzili, że inicjatywa będzie potrafiła przetrwać, Ministerstwo Łączności zażądało testów - te przebiegły 23 grudnia, a ich głównym założeniem było, jak wspominaliśmy, sprawdzenie stabilności sieci, reakcje operatorów komórkowych na korzystanie z innej platformy, a także podłączenie jak największej ilości przedmiotów elektronicznych do Runetu. Jak podaje szef ministerstwa Aleksiej Sokołow, testy wypadły pomyślnie, a sieć może utrzymać swoją integralność.

Przeczytaj także

Wciąż pozostaje jednak to samo pytanie - po co Rosji osobny internet? Cóż, nasi sąsiedzi nie są tak wolni, jak my, czy reszta Europy, więc wprowadzenie internetu zarządzanego odgórnie przez państwo ma działać na korzyść aparatu propagandowego Władimira Putina i rządzącej partii. Dodajmy do tego zmianę prawa internetowego w Rosji, które teraz pozwala na automatyczne blokowanie informacji z zewnątrz i z kraju, gdy pojawiają się "treści zagrażające krajowi". Po co więc bawić się w cenzurę "po fakcie", gdy można stworzyć program, który będzie stosował cenzurę prewencyjną? Tym właśnie ma być Runet.

Biorąc pod uwagę zaawansowane prace nad projektem, a także niechęć rządu do zwracania uwagi na protesty ze strony mieszkańców, Runet prawdopodobnie w końcu wystartuje, a Rosjanie będą mogli korzystać ze swojego własnego internetu już całkiem niedługo.

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.