Rosyjscy naukowcy odkryli lwiątko sprzed 28 tys. lat. To najlepiej zachowane zwierzę epoki lodowcowej

11.08.2021 17:40
Rosyjscy naukowcy odkryli lwiątko sprzed 28 tys. lat. To najlepiej zachowane zwierzę epoki lodowcowej Fot. MONKPRESS/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Syberyjska zmarzlina odsłoniła doskonale zachowane lwiątka jaskiniowe z epoki lodowej. Jest to najlepiej zachowane zwierzę z tej epoki, jakie kiedykolwiek odnaleziono.

W 2017 i 2018 w Arktyce Syberyjskiej dokonano niesamowitego odkrycia. Rosyjscy badacze znaleźli młode lwy jaskiniowe. Zespół badaczy z Rosyjskiej Akademii Nauk oraz z Centrum Paleogenetyki w Szwecji przyjrzał się ponownie zmumifikowanym ciałom dwóch. Do jakich wniosków doszli naukowcy?

Rosyjscy naukowcy odkryli lwiątko sprzed 28 tys. lat

Odkrycia dokonał rosyjski naukowiec Paweł Efimow w syberyjskiej Arktyce, w zamarzniętym tunelu 7 metrów pod ziemią. Badacz znalazł w nim zmumifikowane w naturalny sposób lwiątka jaskiniowe. Odkryte kilka lat temu w Jakucji zwierzątka zostały nazwane Borys i Sparta.

Polecamy

Jak się okazało, oba zachowały się w doskonałym stanie. Zdaniem naukowców Sparta jest uważana za najlepiej zachowane zwierzę z epoki lodowcowej, jakie kiedykolwiek zostało odkryte. Lwica ma nieznacznie zabłocone i zmierzwione futro, poza tym wąsy, skóra, zęby i organy wewnętrzne są nienaruszone. Zmumifikowany w naturalny sposób zwierzak ma dalej bardzo ostre pazury. Jej wiek szacuje się na 28 tys. lat.

Borys, drugie ze zmumifikowanych lwiątek ma zdaniem naukowców ponad 44 tys. lat. Mumia jest nieco bardziej uszkodzona. Jak twierdzą badacze, gorszy stan znaleziska spowodowany jest zawaleniem się ustępującej zmarzliny, ale mimo to jest w wyjątkowo dobrym stanie.

Sparta i Borys gdy zginęły, nie miały więcej niż dwa miesiące. Naukowcom nie udało się jeszcze ustalić, jak doszło do ich śmierci. Badacze przypuszczają, że zwierzęta zginęły szybko, np. w lawinie błotnej bądź wpadając w szczeliny w wiecznej zmarzlinie.

 
Źródło: IFLScience, fot. Love Dalén/Center for Palaeogenetics/Twitter

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.