Pogoda
31.03.2016 17:16

Rosyjski satelita ma świecić jaśniej od gwiazd

Mayak to zaprojektowany i skonstruowany przez rosyjskich zapaleńców satelita, który ma się stać najjaśniejsza gwiazdą nocnego nieba. Po zbiórce w serwisie Boomstarter ruszyła kampania na Kickstarterze.

Rosyjski satelita ma świecić jaśniej od gwiazd
foto: kadr z wideo

Satelita ma być wyniesiony na orbitę w maju 2016 roku. Pierwsza faza finansowania odbyła się w 2014 roku, gdy twórcom udało się zebrać fundusze z rosyjskiego serwisu crowdfundingowego.

Pieniądze uzyskane z Kickstartera mają umożliwić dokończenie testów oraz opłacenie wyniesienia sztucznego satelity. Koszty operacji mają wynieść kilkadziesiąt tysięcy dolarów, co jest małą kwotą w porównaniu do ceny wystawianej za umieszczenie w przestrzeni kosmicznej obiektów o dużych gabarytach i wadze.

Przygotowany do startu Mayak („Latarnia”) ma kształt niewielkiego pudełka. Po dotarciu na orbitę docelową rozpostarty zostanie żagiel składający się z cienkiego – mającego grubość 1/20 ludzkiego włosa – i wyjątkowo dobrze odbijającego światło materiału (użyto plastiku znanego z butelek z napojami). Powierzchnia refleksyjnej powłoki ma wynosić 16 metrów kwadratowych.

Z obliczeń wynika, że satelita może zbliżyć się jasnością nawet do Księżyca. Przeciwko umieszczeniu Mayaka na orbicie protestują astronomowie, dla których jasny obiekt na niebie będzie dużym problemem podczas obserwacji. „Latarnia” ma trafić na orbitę o wysokości 700 km.

Rosjanie obiecują, że satelita nie będzie operował zbyt długo – jako drugi z celów wyniesienia go w kosmos przedstawia się przetestowanie systemu deorbitacji, który będzie służył jednocześnie za odblaskową powłokę. Żadne wiążące daty nie zostały jednak podane.

Za projekt urządzenia odpowiada 12 osób. Wysłanie Mayaka w kosmos ma udowodnić, że stał się on osiągalny nie tylko dla krajów i korporacji, ale także dla entuzjastów, którzy nie dysponują dużymi środkami finansowymi.

Osoby, które zdecydują się wesprzeć finansowo projekt, otrzymają dostęp do aplikacji z danymi satelity. Program będzie także wskazywał położenie obiektu na niebie.

Czy wysłanie takiego sztucznego satelity jest dobrym pomysłem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele