Pogoda
11.01.2019 11:03

Rosyjski startup planuje wyświetlać reklamy na niebie

Firma StartRocket chce już w 2021 roku wystartować z inicjatywą, która pozwoli wystrzeliwać do kosmosu małe satelity wyświetlające na niebie reklamy. Zobaczcie wideo prezentujące projekt. 

Rosyjski startup planuje wyświetlać reklamy na niebie
foto: kadr z wideo

Projekt firmy StartRocket nosi nazwę Orbital Display i miałby zostać uruchomiony już w 2021 roku. Głównym zadaniem inicjatywy miałoby być umieszczanie małych satelitów zwanych Cubesats na wysokości około 400-500 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Te współpracowałyby ze sobą i pozwoliłyby na pokazywanie banerów reklamowych różnych firm, wyświetlając ich logotypy i slogany. Według pierwszych zapowiedzi, każda reklama byłaby wyświetlana przez około 6 minut. 

Firma na razie nie zdradziła, ile wynosiłby koszt jednorazowej reklamy. StartRocket nie ujawniło też kosztów utrzymania i stworzenia systemu małych satelitów, możemy jednak założyć, że są to dziesiątki, jeśli nie setki milionów dolarów. Zobaczcie wideo promujące inicjatywę:

Rosyjski startup planuje przykryć niebo reklamami

W krótkiej zapowiedzi projektu Orbital Display widzimy, jak banery reklamowe i logotypy znanych marek wyglądają na nocnym niebie nad znanymi miejscami na świecie. Według StartRocket, inicjatywa będzie gotowa już w 2020 roku, natomiast pierwsze banery będą wyświetlane już w 2021 roku. I chociaż Orbital Display na pierwszy rzut oka wydaje się być niegroźną inicjatywą, to startup może mieć spore problemy z rozpoczęciem działań związanych z projektem. 

Rosyjscy prawnicy twierdzą bowiem, że Orbital Display może zostać zatrzymany przez instytucje zajmujące się zarządzaniem przestrzenią lotniczą i bezpieczeństwem ruchu lotniczego. Według nich może mieć to ogromny wpływ na zakazanie projektu w wielu krajach na całym świecie. Czy taki los spotka StartRocket, czy może jednak za kilka lat będziemy mogli nocą podziwiać reklamy wyświetlane przez małe satelity? To się dopiero okaże. 

Kamil Kacperski
Tagi: Duperele