Rosyjskie krowy będą się paść na wirtualnych łąkach

27.11.2019 13:34
Rosyjskie krowy będą się paść na wirtualnych łąkach Fot. materiały prasowe msh.mosreg.ru

Zamiast smutnej rosyjskiej rzeczywistości krowy mleczne dzięki specjalnym goglom Virtual Reality będą widzieć słoneczne, zielone łąki. Ma to poprawić samopoczucie zwierząt i zwiększyć ilość oraz jakość mleka.

Wirtualna rzeczywistość nie zdążyła jeszcze na dobre trafić pod strzechy mieszkań, a już zadomawia się w oborach. Rosyjscy naukowcy wpadli na pomysł, żeby poprawiać dobrostan hodowanych zwierząt przez wysłanie ich do sztucznego świata.

Gogle VR zaprojektowano oczywiście specjalnie dla krów, uwzględniając ich anatomię i fizjologię. Sprzęt powstał dzięki połączonym siłom lekarzy weterynarii, specjalistów IT oraz pracowników zakładu w Kranosgórsku, gdzie wypróbowano wynalazek w praktyce.

Przeczytaj także

Krowie okulary Virtual Reality uwzględniają zarówno inne niż u ludzi rozmieszczenie oczu, a także odmienny zakres widzenia. Zwierzęta mają czulszy wzrok w zakresie czerwieni, gorzej postrzegają za to kolory zielony i niebieski.

Krowy w goglach Virtual Reality. Zamiast odrapanych obór widzą słoneczne łąki

Eksperymentu dogląda rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa i Żywności. Już pierwsze rezultaty wysyłania krów na wirtualne łąki wyglądają obiecująco: opiekunowie zwierząt stwierdzili, że stały się one spokojniejsze, a w stadzie zaczęła panować bardziej pozytywna atmosfera.

gogle_vr_krowy_02 Fot. foto: materiały prasowe msh.mosreg.ru

Długookresowe badania pokażą, czy hipoteza dotycząca związku między zwiększeniem szczęśliwości krów a ilością i jakością pozyskiwanego mleka ma pokrycie w rzeczywistości.

Rosjanie nie zdradzili szczegółów technicznych swojego wynalazku. Gogle muszą być z oczywistych względów większe, niż w przypadku identycznych urządzeń dla ludzi. W środku może więc znajdować się tablet, a nie smartfon, odmienna jest także optyka.

Jeśli eksperyment się powiedzie, gogle wirtualnej rzeczywistości mogą być zalecanym wyposażeniem obór.

Zobacz także: Wirtualna rzeczywistość pomaga pokonać lęki 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.