Pogoda
30.03.2018 20:11

Rower górski z Biedronki S’moove Excite 275 [SZYBKI TEST]

Rower górski z Biedronki, kosztujący 599 zł, to propozycja dla osób, które lubią się pokazać, ale nie chcą wydawać na to dużych pieniędzy. Czy dobry wygląd wystarczy, żeby warto było kupić rower S’moove Excite 275?

Rower górski z Biedronki S’moove Excite 275 [SZYBKI TEST]
foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Coraz lepsza pogoda i coraz wyższe temperatury sprawiają, że z zimowego snu zaczynają budzić się cykliści. Część z nich dopiero odkrywa w sobie bakcyla bicykla, dlatego też zaczynają rozglądać się za rowerem dla siebie.

Założenia są proste – rower ma się podobać, dobrze jeździć i nie rujnować kieszeni początkującego rowerzysty. Ofertę dla osób pragnących wstąpić w szeregi cyklistów przygotowała Biedronka – sieć postarała się, żeby wizualnie jej propozycje prezentowały się naprawdę dobrze.

Widać to zarówno po damskim rowerze miejskim S’moove Martha, który kosztuje 499 zł, jak i wycenionym na 599 zł rowerze górskim S’moove Excite 275. Oba przyjechały do naszej redakcji jeszcze przed debiutem sprzedażowym, wyznaczonym odpowiednio na 3 i 6 kwietnia 2018 roku, mieliśmy więc okazję się nimi przejechać i możemy powiedzieć, jak jest.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Rower górski z Biedronki – wygląd z wyższej półki cenowej

Gdy postawi się obok siebie rower górski S’moove Excite 275 z Biedronki, kosztujący 599 zł, i wyceniony na ponad 2000 zł rower znanej światowej marki, na pierwszy rzut oka oba prezentują się tak samo dobrze.

Rower górski z Biedronki sprawia wrażenie muskularnego – to przede wszystkim zasługa dużych, poszerzonych opon, które mają pomagać podczas jazdy w trudnych warunkach terenowych.

Z agresywnym charakterem opon, umieszczonych na kołach o średnicy 27,5 cala współgra kształt ramy, która jest masywna i ma ciekawe przetłoczenia, sugerujące przynależność do wyższej półki cenowej.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Wrażenie dopełnia przedni, gruby widelec i umieszczony na przednim kole hamulec tarczowy.

Prezencja roweru górskiego z Biedronki jest bardzo dobra także dzięki przemyślanemu malowaniu. W rowerze, który dojechał do naszej redakcji, rama jest biała, obręcze, szprychy, piasty, siodełko i kierownica czarna, a całość dopełniają czerwone akcenty, widoczne między innymi w osłonkach na linki hamulców czy trybach zębatych w przerzutce. Rower S’moove Excite 275 jest także dostępny w drugiej wersji kolorystycznej, łączącej czerń z żółtymi akcetami.

Przyglądając się rowerowi górskiemu z Biedronki i porównując go z kilkukrotnie droższym konkurentem można zacząć się zastanawiać skąd bierze się tak duża przebitka w cenie. Przyjrzeliśmy się dokładnie rowerowi S’moove Excite 275 i znamy odpowiedź.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Rower górski z Biedronki – osprzęt i wyposażenie

Rower górski z Biedronki został wyposażony w mechanizm przerzutek stworzony przez SunRun, który zapewne był wyraźnie tańszy niż znajdujący się w droższych rowerach osprzęt Shimano. Podczas krótkodystansowego testu biegi zmieniały się szybko, precyzyjnie i bez niespodzianek.

Egzemplarz testowy wyposażony był w manetki obrotowe – według informacji Biedronki rowery górskie, które trafią do sprzedaży 6 kwietnia 2018 roku, będą miały manetki cynglowe.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Drugim elementem, który pozwala znacznie obniżyć cenę roweru, jest przedni amortyzator, który wizualnie sprawia bardzo dobre wrażenie, ale w praktyce okazał się być (przynajmniej w rowerze, którym przyszło nam jeździć) atrapą. Według specyfikacji technicznych podanych przez Biedronkę, w modelach sprzedawanych w sieci sklepów mają znajdować się działające amortyzatory.

Masywnie wyglądająca rama jest naprawdę ciężka – została wykonana ze stali, co bardzo wyraźnie czuć przy podnoszeniu roweru górskiego z Biedronki. Słabszym punktem S’moove Excite 275 może być siodełko, które po krótkiej eksploatacji zaczęło wykazywać ślady zmęczenie materiału – choć nadmienić trzeba, że tester reprezentuje wagę ocierającą się nawet o 100 kg.

foto: Antyradio.pl, Michał Tomaszkiewicz

Rower górski z Biedronki – warto kupić?

Rower S’moove Excite 275 pozwala pokazać się bez konieczności zastawiania – „góral” z Biedronki bez większych kompleksów może rywalizować wyglądem z pojazdami ze znacznie wyższej półki cenowej.

Niska cena nie wzięła się jednak z niczego – osprzęt został stworzony przez SunRun, producenta, który może nie mieć tak dużego doświadczenia, jak używane powszechnie Shimano. Przy próbie ekstremalnego korzystania z roweru może to mieć znaczenie, może także odbić się na trwałości pojazdu.

Do niezobowiązujących przejażdżek po mieście i po lesie rower górski S’moove Excite 275 nadaje się znakomicie. Nie jest rowerem najtańszym z najtańszych, gdyż bez problemu można znaleźć rowery kosztujące mniej – wyglądem swoich tanich konkurentów bije jednak na głowę.

Czym wolicie jeździć?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Testy