Pogoda
03.02.2016 17:02

Fontus - Rowerowa butelka obfitości

Fontus to butelka, która potrafi sama napełnić się wodą. W sprzyjających warunkach w ciągu godziny można otrzymać pół litra płynu.

Fontus - Rowerowa butelka obfitości
foto: materiały prasowe

Butelka kondensuje parę wodną wprost z powietrza. Zasilany energią generowaną przez panel słoneczny gadżet wykorzystuje efekt skraplania się wody na zimnych powierzchniach (można go zaobserwować wyciągając schłodzony obiekt z lodówki i zostawiając na parę chwil w temperaturze pokojowej).

Fontus sam produkuje wodę

Dzięki pokryciu elementów chłodzących materiałem hydrofobowym (odpychającym wodę), ta bezpośrednio po skondensowaniu spływa do butelki. Fontus wymaga energii, aby schłodzić skraplacze – w nowej wersji gadżetu możliwe będzie tez użycie wiatraczka przyspieszającego cyrkulację powietrza.

Wydajność pół litra wody na godzinę pracy możliwa jest, jeśli temperatura wynosi 30-40 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza sięga 80-90%. W naszym kręgu klimatycznym należy spodziewać się gorszych wyników. Gadżet został skonstruowany z myślą o podpięciu do roweru - strumień powietrza podczas jazdy zapewnia stały dopływ pary wodnej do skraplania.

Prototypowa butelka wyposażona jest w filtr uniemożliwiający dostanie się do środka pyłu czy owadów; nie ma obecnie możliwości usunięcia ze skroplonej wody potencjalnie niebezpiecznych zanieczyszczeń, ale praca nad ulepszeniem konstrukcji trwają. Twórca gadżetu, Kristof Retezár, ma już pomysł jak rozwiązać ten problem.

"

Woda, która gromadzi się w butelce jest czysta, o ile powietrze nie jest mocno skażone. Myślimy o butelce, która będzie wyposażona w filtr węglowy, przeznaczoną do używania w miastach i innych strefach, w których powietrze może być zanieczyszczone. Nasz pierwszy prototyp powstał z myślą o wykorzystywaniu go na łonie natury, gdzie powietrze jest czyste. "

Na marzec 2016 roku zaplanowana jest zbiórka pieniędzy w serwisie crowdsourcingowym – zdobyte fundusze pozwolą dopracować butelkę i wdrożyć ją do masowej produkcji.

Celem jest cena poniżej 100 dolarów – pierwsze butelki Fontus mają trafić do kupujących na krótko przed końcem 2016 roku.

Napilibyście się wody z tej butelki obfitości?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety Technologia