Równoczesna premiera filmu w kinach i na CDA Premium

Michał Tomaszkiewicz
22.09.2017 13:14
Równoczesna premiera filmu w kinach i na CDA Premium Fot. zrzut ekranu

Dystrybutorzy coraz łaskawszym okiem patrzą na uznawany do tej pory za bastion piractwa serwis CDA. 22 września 2017 odbyła się wyjątkowa premiera – film trafił jednocześnie do kin i do katalogu VoD.

Dzięki usłudze CDA Premium internauci mogą uzyskać legalny dostęp do 3,5 tysięcy filmów. W ofercie znajdują się zarówno klasyki, jak i produkcje niszowe oraz obrazy uznawane za międzynarodowe hity.

Głównym zarzutem stawianym serwisom z  wideo na żądanie jest ograniczona liczba tytułów oraz brak nowości – często zdarza się, że filmy pojawiają się oficjalnie w internecie nawet kilka lat po ich kinowej premierze.

Sytuację tę wykorzystują strony, które dają użytkownikom dostęp do nielegalnych kopii filmów – przykładem jest Kinoman, który został reaktywowany jako klon serwisu YouTube, czy właśnie CDA, które umożliwia użytkownikom umieszczanie dowolnych treści – w tym także pirackich. Usuwa je oczywiście na żądanie właścicieli praw autorskich.

CDA przez długi czas traktowane było przez wytwórnię jako zagrożenie – wygląda jednak na to, że wraz z wdrożeniem usługi Premium, w której za opłatą można obejrzeć legalnie filmy dystrybuowane w Polsce, klasyfikacja witryny została zmieniona na „szansę”.

22 września 2017 roku odbyła się bowiem w Polsce bardzo ciekawa premiera. Nagradzany na festiwalach obraz „2 noce do rana” trafił jednocześnie do dystrybucji kinowej i na CDA – widz może zadecydować, w jaki sposób zechce go obejrzeć.

Spectator, dystrybutor filmu w Polsce, uważa takie rozwiązanie za bardzo korzystne:

Współpraca z legalnymi serwisami VOD to dla nas szansa, aby konkretny film obejrzało jak najwięcej widzów. To także okazja do propagowania właściwych zachowań konsumenckich. Jeżeli użytkownik nie może pójść do kina, ale może za przystępną cenę i w tym samym czasie co w kinach zobaczyć film w Internecie, to nie będzie szukał gdzie indziej, na przykład na tor rentach.

CDA zapowiada z kolei, że nie jest to ostatnia taka premiera kinowa na łamach serwisu.

Staramy się nie tylko zbudować jak największy i jak najbardziej atrakcyjny katalog filmów na CDA Premium, ale chcemy też, żeby najnowsze produkcje były dostępne dla naszych użytkowników jak najszybciej. Dla dystrybutorów rosnący w siłę rynek VoD nie musi być zagrożeniem. Przeciwnie, jest szansą na rozwój.

Litewsko-fińska koprodukcja „2 noce do rana” nie stanie się raczej hitem polskiego boxoffice’u – być może pomogło to dystrybutorowi podjąć decyzję o jednoczesnym pokazaniu obrazu w internecie. Ten pierwszy krok może być jednak znaczący dla całej branży – jeśli okaże się, że chętnie korzystamy z możliwości obejrzenia premierowego filmu przez sieć i przynosi to wytwórniom wymierne pieniądze, po tej pierwszej jaskółce może przyjść prawdziwa filmowa odwilż.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.