Rozdadzą ludziom 4 miliony tabletek jodu. Wszystko przez elektrownię atomową

12.05.2020 13:41
Rozdadzą ludziom 4 miliony tabletek jodu|undefined Fot. Shutterstock (zdjecie poglądowe)

Tabletki jodku potasu blokują gromadzenie się radioaktywnego jodu w tarczycy oraz zmniejszają ryzyko zachorowań na raka tego organu. Preparat dotarł właśnie do miejsca docelowego.

Na Litwę dotarł transport 4 mln tabletek z jodem, które zostały zakupione przez tamtejszy resort zdrowia w grudniu 2019 roku. Kraj wydał na ten cel około 1,3 mln euro.

Rozdadzą 4 miliony tabletek jodu. Wszystko przez elektrownię atomową

W ciągu kilku najbliższych miesięcy tabletki zostaną rozdane bezpłatnie wśród części mieszkańców Litwy. Akcja ma związek z budową białoruskiej siłowni jądrowej, której otwarcie planowane jest na listopad 2020 roku. Elektrownia atomowa w Ostrowcu na Białorusi znajduje się w niebezpiecznej odległości od Litwy.

Przeczytaj także

Rząd Litwy próbuje zabezpieczyć się na wypadek awarii w białoruskiej elektrowni. Jak podał PAP, poza zakupem niezbędnych leków plan zakłada też m.in. ewakuację sześciu tysięcy mieszkańców z pogranicza litewsko-białoruskiego.

 Powinniśmy zachować czujność i gotowość do reagowania, zwłaszcza gdy chodzi o ochronę naszych mieszkańców

 - podkreślał minister zdrowia Aurelijus Veryga w specjalnym komunikacie resortu wydanym 6 maja.

Litwa szykuje się na katastrofę atomową?

Białoruska elektrownia atomowa powstaje ok. 20 km od granicy z Litwą, 50 km od Wilna. Będzie składać się z dwóch bloków energetycznych wybudowanych według rosyjskiego projektu AES-2006. Każdy z reaktorów ma moc 1200 megawatów. Planowo elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Litewskie ministerstwo zdrowia, już teraz przygotowuje się na ewentualne kłopoty z pobliskim gigantem.

Cieszę się, że zamówione tabletki jodku potasu zostały bezpiecznie dostarczone i będziemy mogli rozdać je ludziom.

- poinformował minister zdrowia Aurelijus Veryga w specjalnym oświadczeniu.

Minister Seselgis dodał, że dystrybucja tabletek jodku potasu wśród ludności ma być jednym ze środków zapobiegawczych.

Tabletki będą rozdawane przede wszystkim Litwinom, którzy mieszkają w promieniu do 30 kilometrów od elektrowni. Jednocześnie udostępnimy dokładne instrukcje, kiedy i jak korzystać z tego preparatu w nagłych przypadkach

- uzupełnił Seselgis dla portalu 15min.it.

Elektownia jądrowa na Białorusi. Czy sa powody do strachu?

Minister energetyki Litwy, Žygimantas Vaičiūnas, 11 maja 2020 opublikował wpis, w którym informuje, że Białoruś wciąż nie podpisała z Litwą porozumienia o wczesnym ostrzeganiu przed katastrofą jądrową.

Jakiś czas temu Polsat News informował, że podczas budowy elektrowni doszło do bardzo groźnego incydentu. Ważący ponad 330 ton reaktor upadł podczas transportu i dopiero gdy sprawę ujawniły media zdecydowano się na jego wymianę.

Jak twierdzą białoruskie media, uszkodzony reaktor trafił do Obwodu Kaliningradzkiego, gdzie również powstaje elektrownia.

Zobacz również: Prezydent Andrzej Duda podjął wyzwanie #Hot16Challenge2. Zobacz, jak rapuje głowa państwa [WIDEO]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.