Rozdadzą ludziom 4 miliony tabletek jodu. Wszystko przez elektrownię atomową

12.05.2020 13:41
Rozdadzą ludziom 4 miliony tabletek jodu. Wszystko przez elektrownię atomową Fot. Shutterstock (zdjecie poglądowe)

Tabletki jodku potasu blokują gromadzenie się radioaktywnego jodu w tarczycy oraz zmniejszają ryzyko zachorowań na raka tego organu. Preparat dotarł właśnie do miejsca docelowego.

Na Litwę dotarł transport 4 mln tabletek z jodem, które zostały zakupione przez tamtejszy resort zdrowia w grudniu 2019 roku. Kraj wydał na ten cel około 1,3 mln euro.

Rozdadzą 4 miliony tabletek jodu. Wszystko przez elektrownię atomową

W ciągu kilku najbliższych miesięcy tabletki zostaną rozdane bezpłatnie wśród części mieszkańców Litwy. Akcja ma związek z budową białoruskiej siłowni jądrowej, której otwarcie planowane jest na listopad 2020 roku. Elektrownia atomowa w Ostrowcu na Białorusi znajduje się w niebezpiecznej odległości od Litwy.

Przeczytaj także

Rząd Litwy próbuje zabezpieczyć się na wypadek awarii w białoruskiej elektrowni. Jak podał PAP, poza zakupem niezbędnych leków plan zakłada też m.in. ewakuację sześciu tysięcy mieszkańców z pogranicza litewsko-białoruskiego.

 Powinniśmy zachować czujność i gotowość do reagowania, zwłaszcza gdy chodzi o ochronę naszych mieszkańców

 - podkreślał minister zdrowia Aurelijus Veryga w specjalnym komunikacie resortu wydanym 6 maja.

Litwa szykuje się na katastrofę atomową?

Białoruska elektrownia atomowa powstaje ok. 20 km od granicy z Litwą, 50 km od Wilna. Będzie składać się z dwóch bloków energetycznych wybudowanych według rosyjskiego projektu AES-2006. Każdy z reaktorów ma moc 1200 megawatów. Planowo elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Litewskie ministerstwo zdrowia, już teraz przygotowuje się na ewentualne kłopoty z pobliskim gigantem.

Cieszę się, że zamówione tabletki jodku potasu zostały bezpiecznie dostarczone i będziemy mogli rozdać je ludziom.

- poinformował minister zdrowia Aurelijus Veryga w specjalnym oświadczeniu.

Minister Seselgis dodał, że dystrybucja tabletek jodku potasu wśród ludności ma być jednym ze środków zapobiegawczych.

Tabletki będą rozdawane przede wszystkim Litwinom, którzy mieszkają w promieniu do 30 kilometrów od elektrowni. Jednocześnie udostępnimy dokładne instrukcje, kiedy i jak korzystać z tego preparatu w nagłych przypadkach

- uzupełnił Seselgis dla portalu 15min.it.

Elektownia jądrowa na Białorusi. Czy sa powody do strachu?

Minister energetyki Litwy, Žygimantas Vaičiūnas, 11 maja 2020 opublikował wpis, w którym informuje, że Białoruś wciąż nie podpisała z Litwą porozumienia o wczesnym ostrzeganiu przed katastrofą jądrową.

Jakiś czas temu Polsat News informował, że podczas budowy elektrowni doszło do bardzo groźnego incydentu. Ważący ponad 330 ton reaktor upadł podczas transportu i dopiero gdy sprawę ujawniły media zdecydowano się na jego wymianę.

Jak twierdzą białoruskie media, uszkodzony reaktor trafił do Obwodu Kaliningradzkiego, gdzie również powstaje elektrownia.

Zobacz również: Prezydent Andrzej Duda podjął wyzwanie #Hot16Challenge2. Zobacz, jak rapuje głowa państwa [WIDEO]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.