Pogoda
04.04.2020 17:06

Różowy Księżyc: Gdzie i jak oglądać najbardziej niezwykłą pełnię Księżyca w 2020 roku?

Na początku kwietnia 2020 roku na niebie podziwiać będziemy największą i najjaśniejszą w tym roku pełnię Księżyca. Kiedy i o której godzinie będzie najlepiej widoczna Pełnia Różowego Księżyca?

Różowy Księżyc pełnia
foto: Shutterstock

Nasz satelita wskutek wyjątkowego złudzenia optycznego będzie się wydawał największy i najjaśniejszy w tym roku.

Różowy Księżyc 2020 – Kiedy dokładnie i jak oglądać?

Tegoroczna 100-procentowa pełnia zwana "Pełnią różowego Księżyca" przypada na godzinę 04:35 w nocy z 7 na 8 kwietnia 2020 roku.

Tajemnicza substancja na Księżycu
Tajemnicza substancja na Księżycu
Przeczytaj także Tajemnicza substancja znaleziona na Księżycu. Co odkryli Chińczycy?

Zjawisko będzie można obserwować już wieczorem. Ze względu na obowiązkową kwarantanne polecamy podziwianie tego niezwykłego zjawiska wyłącznie z okien lub balkonów.

Czym jest Pełnia Różowego Księżyca?

Pełnia Księżyca jest niczym innym, jak jedną z faz księżyca. Księżyc znajduje się wówczas po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. Ciała niebieskie znajdują się dokładnie naprzeciwko siebie, co owocuje tym, że Słońce w całości oświetla tarczę Księżyca.

"

Zjawisko powszechnie nazywane superksiężycem to moment, gdy księżyc znajdzie się najbliżej nas, a w dodatku będzie wtedy w fazie pełni lub nowiu "

- tłumaczy w rozmowie z Newsweekiem Tania de Sales Marques, astronom z Royal Observatory Greenwich.  

W 2020 roku niezwykła pełnia przypada na 04:35 w nocy z 7 na 8 kwietnia, ale zjawisko będzie można obserwować już wieczorem. 

"

Księżyc w pełni w perygeum jest tylko o 7% większy niż zwykły księżyc w pełni, więc różnica wielkości nie jest zauważalna, jednak wydaje się nieco jaśniejsza, niż zwykle. Może też wydawać się znacznie większy, niż w rzeczywistości, jeśli znajduje się nisko nad horyzontem. "

- dodaje Tania de Sales Marques.

Jaki wpływ ma pełnia Księżyca na otoczenie?

Kiedy nocne niebo rozjaśnia Księżyc w pełni, wiele osób narzeka na bezsenność. Możemy odczuwać także niczym nieuzasadniony niepokój, obawiać się wielu rzeczy i mieć nieuzasadnione poczucie zagrożenia.

Badania dowodzą, że podczas pełni zasypiamy kilkanaście minut później i wcześniej się budzimy, a ludzki organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca 2019: Jak fotografować Superksiężyc w lutym 2019 i zrobić dobre zdjęcia? [PORADY FOTOGRAFA]

Tagi: Romana Makówka