Różowy Księżyc: Gdzie i jak oglądać najbardziej niezwykłą pełnię Księżyca w 2020 roku?

04.04.2020 17:06
Różowy Księżyc: Gdzie i jak oglądać najbardziej niezwykłą pełnię Księżyca w 2020 roku? Fot. Shutterstock

Na początku kwietnia 2020 roku na niebie podziwiać będziemy największą i najjaśniejszą w tym roku pełnię Księżyca. Kiedy i o której godzinie będzie najlepiej widoczna Pełnia Różowego Księżyca?

Nasz satelita wskutek wyjątkowego złudzenia optycznego będzie się wydawał największy i najjaśniejszy w tym roku.

Różowy Księżyc 2020 – Kiedy dokładnie i jak oglądać?

Tegoroczna 100-procentowa pełnia zwana "Pełnią różowego Księżyca" przypada na godzinę 04:35 w nocy z 7 na 8 kwietnia 2020 roku.

Przeczytaj także

Zjawisko będzie można obserwować już wieczorem. Ze względu na obowiązkową kwarantanne polecamy podziwianie tego niezwykłego zjawiska wyłącznie z okien lub balkonów.

Czym jest Pełnia Różowego Księżyca?

Pełnia Księżyca jest niczym innym, jak jedną z faz księżyca. Księżyc znajduje się wówczas po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. Ciała niebieskie znajdują się dokładnie naprzeciwko siebie, co owocuje tym, że Słońce w całości oświetla tarczę Księżyca.

Zjawisko powszechnie nazywane superksiężycem to moment, gdy księżyc znajdzie się najbliżej nas, a w dodatku będzie wtedy w fazie pełni lub nowiu

- tłumaczy w rozmowie z Newsweekiem Tania de Sales Marques, astronom z Royal Observatory Greenwich.  

W 2020 roku niezwykła pełnia przypada na 04:35 w nocy z 7 na 8 kwietnia, ale zjawisko będzie można obserwować już wieczorem. 

Księżyc w pełni w perygeum jest tylko o 7% większy niż zwykły księżyc w pełni, więc różnica wielkości nie jest zauważalna, jednak wydaje się nieco jaśniejsza, niż zwykle. Może też wydawać się znacznie większy, niż w rzeczywistości, jeśli znajduje się nisko nad horyzontem.

- dodaje Tania de Sales Marques.

Jaki wpływ ma pełnia Księżyca na otoczenie?

Kiedy nocne niebo rozjaśnia Księżyc w pełni, wiele osób narzeka na bezsenność. Możemy odczuwać także niczym nieuzasadniony niepokój, obawiać się wielu rzeczy i mieć nieuzasadnione poczucie zagrożenia.

Badania dowodzą, że podczas pełni zasypiamy kilkanaście minut później i wcześniej się budzimy, a ludzki organizm wytwarza mniej serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia.

Zobacz także: Zaćmienie Księżyca 2019: Jak fotografować Superksiężyc w lutym 2019 i zrobić dobre zdjęcia? [PORADY FOTOGRAFA]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.