Rozpoczął się proces byłego strażnika obozu koncentracyjnego. Odpowiada za śmierć tysięcy osób

07.10.2021 16:25
Rozpoczął się proces byłego strażnika obozu koncentracyjnego. Odpowiada za śmierć tysięcy osób Fot. AP/Associated Press/East News

Rusza proces 101-latka, który był strażnikiem w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Mężczyzna został oskarżony o współudział w morderstwie 3518 osób.

Były nazistowski strażnik SS w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen stanął przed sądem. 7 października 2021 w Brandenburg an der Havel rozpoczął się proces 101-letniego Josefa S.

100-letni były strażnik SS w obozie koncentracyjnym stanął przed sądem

Mężczyzna jest oskarżony o to, że między styczniem 1942 roku a lutym 1945 roku w 3518 przypadkach umyślnie pomagał w rozstrzeliwaniu sowieckich jeńców wojennych i mordowaniu więźniów przy użyciu gazu trującego Cyklon B. Miał pracować wtedy jako strażnik obozu w Sachsenhausen.

Josef S. urodził się na Litwie w 1920 roku. Mimo bardzo podeszłego wieku został uznany za zdolnego, by odpowiadać przed sądem.

Polecamy

Jak donosi TVN24 przed procesem Międzynarodowy Komitet Oświęcimski (IAK) zwrócił uwagę na znaczenie tego postępowania sądowego dla krewnych ofiar.

Większość sprawców SS milczała, zawsze milczała, a to zawierało w sobie pogardę dla ofiar. Tak zawsze odczuwali to krewni (ofiar).

- powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezes IAK Christoph Heubner.

Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Sachsenhausen został założony z rozkazu Heinricha Himmlera, tuż po objęciu przez niego kierownictwa całego aparatu policyjnego III Rzeszy, w lipcu 1936 w miejscowości Sachsenhausen (obecnie dzielnica Oranienburga), około 30 km na północ od Berlina.

Funkcjonował do 22 kwietnia 1945. W KL Sachsenhausen prawie całą wojnę spędzili m.in. były premier Hiszpanii Francisco Largo Caballero, były kanclerz Austrii Kurt Schuschnigg oraz przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepan Bandera. Więźniami tego obozu byli również Ślązacy – powstańcy śląscy sprzed wojny, osadzeni tam i zamordowani w okresie drugiej wojny światowej.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.