Ruszyła e-kontrola parkujących w Warszawie. Zautomatyzowany system złapał 600 osób bez opłaty [WIDEO]

10.01.2020 11:23
Ruszyła e-kontrola parkujących w Warszawie. Zautomatyzowany system złapał 600 osób bez opłaty [WIDEO] Fot. materiały prasowe ZDM

Strefa Płatnego Parkowania pojawia się w coraz większej liczbie polskich miast. Władze chcą w ten sposób odstraszyć kierowców od wjeżdżania do centrów metropolii i zmniejszyć natężenie ruchu. Nie wszystkim podoba się idea płacenia za postój, warszawski ZDM opracował więc system zautomatyzowanej e-kontroli.

Polskie miasta mają ten sam problem: zbyt dużo samochodów. W rezultacie na drogach w czasie dojazdów do pracy i powrotów do domów tworzą się gigantyczne korki, które oznaczają nie tylko marnotrawienie czasu kierowców, lecz także wymierne straty dla środowiska.

Strefy Płatnego Parkowania to pierwszy krok czyniony przez metropolie w kierunku ograniczania ruchu pojazdów. W Polsce nie wprowadzono rozwinięcia tej idei, czyli pobierania opłat za wjazd do śródmieść, na Zachodzie dla wielu kierowców jest to jednak codzienność.

Przeczytaj także

Z warszawskiej Strefy Płatnego Parkowania korzysta około 120 000 kierowców. ZDM szacuje, że 9000 z nich nie uiszcza stosownych opłat. Do tej pory takie osoby były wyszukiwane przez piesze patrole, teraz Zarząd Dróg Miejskich wytoczył nowe działa: dwa elektryczne samochody Nissan Leaf naszpikowane czujnikami i elektroniką.

E-kontrola w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania. Już pierwszego dnia złapano 600 kierowców

System e-kontroli został uruchomiony 7 stycznia 2020 roku. Na stołeczne ulice wyjechały wtedy dwa Leafy, które podczas patrolowania Strefy Płatnego Parkowania sfotografowały tablice 13 147 aut.

System jest bardzo precyzyjny i skanuje jedynie tablicę rejestracyjną kontrolowanego pojazdu, automatycznie wymazuje wszystkie obrazy i wizerunki osób, które mogą pojawić się podczas robienia zdjęć. Kontrola będzie wykonywana dwukrotnie w krótkim odstępie czasu, aby wyeliminować pomyłki lub pojazdy, których kierowcy właśnie idą do parkomatu.

Analizowane są tylko numery rejestracyjni, które rozpoznano podczas dwóch niezależnych przejazdów dokonywanych w niewielkim odstępie czasu. Podczas pierwszego dnia takich sparowań doliczono się . 4 481 tablic.

Informacja o zeskanowanych tablicach rejestracyjnych jest wysyłana przez system do bazy ZDM, gdzie następuje ponowna weryfikacja – porównanie odczytanego przez system numeru rejestracyjnego ze zdjęciem. Pozwoli to wyeliminować jakąkolwiek pomyłkę. Cały proces odbywa się w pełni automatycznie. System komputerowy wyszukuje te numery pojazdów, których kierowcy nie wnieśli opłaty. Następnie w sposób automatyczny są generowane wezwania do uiszczenia opłaty dodatkowej. Rola człowieka to jedynie zaklejenie koperty i wysłanie wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej. Pozostałe numery rejestracyjne pojazdów i zdjęcia, których kierowcy wnieśli opłaty są automatycznie kasowane.

ZDM podkreśla, że dzięki wprowadzeniu e-kontroli każdy obszar w Strefie Płatnego Parkowania będzie sprawdzany w ciągu dnia przynajmniej jeden raz.

Zobacz także: Prawie 40 złotych za 4 godziny parkowania w centrum? Podwyżki w parkometrach już niemal pewne 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.