Ruszyło centrum obrony polskiego internetu

Michał Tomaszkiewicz
05.07.2016 12:48
Ruszyło centrum obrony polskiego internetu Fot. wikipedia.org / PRpcss, CC BY-SA 3.0

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa czuwa już nad bezpieczeństwem polskiego internetu. Specjaliści monitorują sytuację w sieci 24 godziny na dobę.

Zadaniem NCC będzie koordynowanie obrony polskiej cyberprzestrzeni. Zajmować się tym będzie przede wszystkim pion operacyjny instytucji (powołano jeszcze pion badawczo-rozwojowy, szkoleniowy i analityczny), czyli CERT Narodowy. Będzie on odpowiedzialny za płynne i natychmiastowe przekazywanie informacji o prowadzonych w polskim internecie atakach do odpowiednich organizacji, zajmujących się ochroną danej przestrzeni.

CERT Narodowy (CERT - Computer Emergency Response Team - to międzynarodowa nazwa dla organizacji zajmującej się wykrywaniem i unieszkodliwianiem incydentów w sieci) powstał jako rozwinięcie działającego pod egidą NASK CERT-u Polska, znanej i cenionej na arenie międzynarodowej organizacji zajmującej się między innymi eliminowaniem sieci botnetów.

Centrum zajmować się będzie przede wszystkim dbaniem o bezpieczeństwo sektorów kluczowych dla działania państwa – energetyką, bankowością i telekomunikacją. Można także liczyć na pomoc CERT w przypadku ataków na dużą skalę przeprowadzanych na indywidualnych użytkowników.

O roli, jaka ma pełnić w polskim internecie NCC mówiła Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

Powołanie Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ma spowodować, iż będziemy się szybko wymieniać informacjami, wspólnie pracować nad cyberbezpieczeństwem i reagować na wszelkie incydenty związane z tymi zagrożeniami tak, aby było to najbardziej efektywne. Chcemy być takim zwornikiem przekazującym informacje, który podnosi sprawność całego systemu. Centrum ma być silnym zapleczem transferu wiedzy z krajów i gospodarek bardziej doświadczonych niż my w tym zakresie.

Projekt ma łączyć działania związane z bezpieczeństwem przeprowadzane przez organy państwowe i podmioty komercyjne. W chwili startu do porozumienia w ramach NCC przystąpiły: Citi Handlowy, Credit Agricole, mBank, PKO BP, Raiffeisen Polbank, BZW BK, Orange, T-Mobile, Polkomtel, Energa, PSE S.A., Gas-System S.A., PERN S.A. oraz PKP Informatyka.

Utrzymanie sprawnej i bezpiecznej infrastruktury teleinformatycznej (zarówno ogólnodostępnej, czyli internetu, jak i należącej do poszczególnych przedsiębiorstw) to kluczowe zagadnienie w zapewnieniu bezpieczeństwa Polski.

Zauważyło to między innymi NATO, które uznało internet za strefę prowadzenia działań wojennych. Cyberatak na jedno z państw Sojuszu ma być traktowane, zgodnie z artykułem 5. traktatu, jako agresja na wszystkie kraje NATO.

Ochrona polskiej sieci będzie coraz bardziej kluczowa dla funkcjonowania kraju w związku z planami przeniesienia dużej części spraw administracyjnej do internetu – już w przyszłym roku bez konieczności odwiedzania urzędów Polacy mają mieć możliwość załatwienia 50 różnych formalności. Według planów Ministerstwa Cyfryzacji, dowód osobisty ma się stać aplikacją na smartfona.

Ochrona cyberbezpieczeństwa Polski ma się składać z 3 uzupełniających się warstw. System wczesnego ostrzegania ma monitorować ruch na styku polskiego i zagranicznego internetu i w razie wykrycia niebezpiecznej aktywności przekazywać ostrzeżenie do CERT-u Narodowego.

Klastry bezpieczeństwa mają zajmować się chronieniem państwowych rejestrów danych (np. bazy numerów PESEL). Ostatnim ogniwem łańcucha mają być systemy bezpieczeństwa poszczególnych instytucji.

Gen. Włodzimierz Nowak, pełnomocnik ministra cyfryzacji podkreślił, że współczesne zagrożenia z sieci wymagają współpracy.

W cyberbezpieczeństwie ważni są ludzie, procedury i technologia. Ludzi dobrze wykształconych mamy, technologie także, choć cały czas należy je rozwijać i dostosowywać do współczesnych zagrożeń, brakowało za to procedur. Te procedury stworzyliśmy, w tym celu w jednym miejscu pracują ludzie z różnych sektorów i mogą się wymieniać szybko informacjami i błyskawicznie reagować na wszystkie incydenty.

Czy czujecie się bezpieczniejsi w internecie?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.