Ruszyły testy szczepionki na koronawirusa. Ponad 800 chętnych zgłosiło się do badania

24.04.2020 11:22
Ruszyły testy szczepionki na koronawirusa. Ponad 800 chętnych zgłosiło się do badania Fot. shutterstock.com/zdjęcie poglądowe

W czwartek 23 kwietnia 2020 roku w Oxfordzie rozpoczęły się pierwsze w Europie testy kliniczne szczepionki przeciw koronawirusowi na ludziach. Środek wstrzyknięto już dwójce chętnych.

Jak podaje BBC, połowa z 800 uczestników badań otrzyma szczepionkę na koronawirusa. Druga połowa zostanie natomiast zaszczepiona kontrolnie - wstrzykiwany preparat ma chronić ich przed zapaleniem opon mózgowych, a nie koronawirusem.

Oxford testuje na ludziach szczepionki na koronawirusa

Co ciekawe, ochotnicy nie będą wiedzieli, którą szczepionkę im podano. Pierwszą osobą, której podano preparat jest Elisa Granato. Kobieta w rozmowie z BBC stwierdziła, że będąc naukowcem chce pomóc innym naukowcom w osiągnięciu sukcesu.

Sama formuła szczepionki została przygotowana przez naukowców Oxfordu w mniej, niż trzy miesiące. Na temat projektu wypowiedziała się profesor Sarah Gilbert, która w rozmowie z BBC stwierdziła, iż:

Naprawdę pokładam dużą nadzieję w tę szczepionkę. Najpierw musimy ją oczywiście przetestować i zebrać wyniki badań od ludzi. Skupić się na wykazaniu, że nasza formuła działa i faktycznie powstrzymuje zarażenie koronawirusem. Dopiero wtedy użyjemy jej w szerszej populacji.

Przeczytaj także

Głównym składnikiem szczepionki jest osłabiona wersja zwykłego wirusa przeziębienia, zwanego także jako adenowirus. Ten został zmodyfikowany tak, żeby nie mógł się rozwijać u ludzi.

Niestety, sam proces testowania szczepionki będzie trwał dość długo - naukowcy będą musieli porównać liczbę osób zakażonych koronawirusem we wspomnianych dwóch grupach testowych. Co ciekawe, jeżeli Brytyjczycy naturalnie zaczną zwalczać koronawirusa (mutacja wirusa może go osłabić), to dane zebrane przez lekarzy mogą być zbyt mało wiarygodne, by ogłosić jeden, konkretny werdykt dot. skuteczności ich szczepionki.

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.