Rząd ogłosił nowe obostrzenia. Duże miasta w czerwonej strefie

15.10.2020 18:41
Rząd ogłosił nowe obostrzenia. Duże miasta w czerwonej strefie Fot. Mateusz Grochocki/East News

Rząd zapowiedział nowe obostrzenia w żółtych i czerwonych strefach. Od soboty duże miasta będą w czerwonej strefie, m.in. Warszawa, Kraków

15 października 2020 szef rządu i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili nowe restrykcje w związku z rozwojem epidemii koronawirusa. Jak podaje PAP, nowe obostrzenia w strefie żółtej to m.in. działalność gastronomii w godz. 6-21, potem można będzie zamawiać tylko na wynos. Co więcej zgromadzenia zostają zmniejszone do 25 osób, wprowadza się nauczanie hybrydowe w szkołach średnich i wyższych, nastąpi zawieszenie działalności basenów, aquaparków i siłowni. Podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących lub do 30 proc. liczby wszystkich miejsc.

Rząd ogłosił nowe obostrzenia. Duże miasta w czerwonej strefie

Jak mówił premier Morawiecki, od 19 października w strefie żółtej liczba osób biorących udział w imprezach okolicznościowych, takich jak wesela czy konsolacje będzie ograniczona. Jak podało Centrum Informacji Rządu, będzie to maksymalnie 20 osób, bez zabawy tanecznej. Premier przekazał też, że szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Wydarzenia sportowe będą się odbywały bez publiczności. Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Przeczytaj także

W strefie czerwonej z największymi restrykcjami znajdzie się 152 powiatów, czyli prawie połowa Polski. Są to powiaty gęsto zaludnione, liczba ludności, która w nich mieszka przekracza 70 proc. ludności Polski.

Wciskamy hamulec z całej siły. Jest to konieczne, żeby obronić wydolność naszego systemu opieki zdrowotnej.

– zaznaczył podczas konferencji prasowej Niedzielski.

Jak podaje PAP, wskazał, że czwartkowa liczba zakażeń przekraczająca 8 tys. świadczy o tym, że przyspieszenie w rozwoju epidemii ma charakter wykładniczy, a wagę sytuacji potwierdza nowa mapa powiatów w strefie czerwonej.

Przekazał, że powiaty czerwone to przede wszystkim miasta i duże ośrodki miejskie. Wymienił, że w czerwonej strefie znalazły się m.in. Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Łódź, Kraków, Warszawa, Przemyśl, Rzeszów, Kielce, Białystok, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Poznań i Częstochowa.

W strefie czerwonej wydarzenia sportowe będą się odbywać bez udziału publiczności; wydarzenia kulturalne - do 25 proc. udziału publiczności; zawieszenie działalności basenów, aquaparków, siłowni. 

Przeczytaj także
Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.