Rząd planuje zaostrzenie kar dla kierowców

10.01.2017 15:55
Rząd planuje zaostrzenie kar dla kierowców Fot. materiały prasowe

Rząd we wtorek (10 stycznia 2017) zajmie się przygotowaną przez resort sprawiedliwości zmianą przepisów zaostrzającą kary za przestępstwa w ruchu drogowym – poinformowała „Rzeczpospolita”.

Oberwą przede wszystkim skrajnie nieodpowiedzialni kierowcy, którzy swoim zachowaniem na publicznych drogach powodują ogromne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu drogowego.

Nowy projekt zakłada podniesienie minimalnej kary za spowodowanie poważnego wypadku (w którym ofiara poniosła śmierć lub doznała trwałego uszczerbku na zdrowiu) w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem niedozwolonych substancji. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują karę pozbawienia wolności na okres od 9 miesięcy – wkrótce najłagodniejsza sankcja może zostać wydłużona do 24 miesięcy.

Z kolei ucieczka przed pościgiem policji lub innej służby byłaby traktowana jako przestępstwo, za którego popełnienie można byłoby trafić za kratki nawet na 5 lat. Równie surowo miałoby być karane prowadzenie pojazdów mimo sądowego zakazu.

Poza zaostrzeniem kar za przestępstwa, spodziewać się można wydłużenia okresu przedawnienia karalności wykroczeń z 2, do 3 lat. Dodatkowo w przypadku spraw dotyczących przestępstw drogowych sądy miałyby być obowiązkowo powiadamiane o wszelkich wcześniejszych wykroczeniach oskarżonego, popełnionych za kierownicą pojazdu mechanicznego.

O tym jak niebezpiecznie jest na polskich drogach przekonać się można oglądając filmiki nagrane kamerami pokładowymi. Niektórzy kierowcy za nic mają wszelkie obowiązujące przepisy. Poza popełnianiem wykroczeń, narażają przypadkowych uczestników ruchu drogowego na nie lada niebezpieczeństwo.

Lekkomyślnym zachowaniem popisał się między innymi kierujący Audi S5, nieudolnie próbujący driftować, czy też osoba siedząca za kierownicą BMW serii 5 E60, wyprzedzająca na skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych i podwójnej ciągłej. Natomiast bywają i tacy, którzy celowo powodują kolizje, aby wyłudzać odszkodowanie.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.