Rząd poinformował o ograniczeniach na Wielkanoc. Obowiązkowe zakrywanie twarzy poza domem
09.04.2020 13:44
Rząd poinformował o ograniczeniach na Wielkanoc. Obowiązkowe zakrywanie twarzy poza domem Fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Rząd wytoczył nowe działa do walki z epidemią COVID-19. Tym razem przedstawiono ograniczenia i zalecenia dotyczące czasu Świąt Wielkanocnych, podczas których Polacy wybierają się zazwyczaj tłumnie do kościoła, a potem spędzając czas w otoczeniu najbliższej rodziny.

Polska wzięła się na poważnie za walkę z koronawirusem SARS-CoV-2 na początku marca 2020 roku, gdy stwierdzono pierwsze przypadki zachorowań na COVID-19 w naszym kraju. Wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, zastąpiony z czasem stanem epidemii, zamknięto szkoły, kina i restauracje, ograniczono działanie galerii handlowych. Zakazano także wychodzenia z domu bez uzasadnienia.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że dzięki tym obostrzeniom udało się znacznie spowolnić tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa i potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 jest cztery razy mniej, niż występowałoby gdyby nie robić niczego.

Przeczytaj także

Od prowadzenia ograniczeń minęły już niemal miesiąc i Polacy mają nadzieję, że wkrótce zostaną one poluzowane. Zwłaszcza, że policjanci nakładają na wychodzących z domu mandaty, które budzą ogromne kontrowersje.

Przeczytaj także

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził na konferencji prasowej, że na luzowanie zasad jest jeszcze zbyt wcześnie, a w czasie Wielkanocy trzeba jeszcze bardziej restrykcyjnie stosować się do zasad ograniczania kontaktów z innymi.

Rząd wprowadził nowe ograniczenia na Wielkanoc. Przedłużył też obowiązywanie wszystkich poprzednich.

Wielu Polaków marzy o tym, by spotkać się z rodzinami w czasie Świąt Wielkanocnych. Premier Morawiecki nie miał dla nich dobrych wiadomości: rząd zaleca, żeby świętować osobno i nie ryzykować, że zarazi się najbliższych lub samemu złapie od nich koronawirusa.

W rozporządzeniu wprowadzonym 1 kwietnia 2020 kontrowersje budził punkt o możliwości uczestniczenia w mszach w Wielkanoc 50 osób, podczas gdy do świąt obowiązuje limit 5 wiernych. Jak się okazało, z powodu epidemii rząd zdecydował o utrzymaniu bardziej radykalnego ograniczenia.

Przeczytaj także

Premier poinformował, że pojawiła się szansa na większe kontrolowanie przebiegu epidemii, zaznaczając przy tym, że należy spodziewać się niestety znacznego przyrostu chorych. Ważne jest jednak, żeby osoby najbardziej narażone, czyli seniorzy, stosowali się do zaleceń. 

Wszystkie dotychczasowe obostrzenia zostały przedłużone do 19 kwietnia 2020, oprócz zamknięcia szkół oraz zawieszenia lotów, które obowiązywać będą do 26 kwietnia 2020. Ograniczenia dotyczące organizowania imprez masowych obowiązywać będą bezterminowo. Premier zaznaczył, że obostrzenia mogą być jeszcze przedłużone, ale po świętach rząd zamierza zaprezentować plan wdrożenia nowej rzeczywistości gospodarczej. 

Okres świąt jeszcze szczególnie ważny, premier poprosił, żeby zostać w wąskim gronie najbliższych, z którymi mieszkamy, i nie ryzykować zarażenia. Jeśli podczas świąt nie byłoby ograniczeń, według szacunków ekspertów liczba chorych wzrosłaby o 50 000.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o wprowadzeniu obowiązku zasłaniania ust i nosa. Ma on obowiązywać od 16 kwietnia 2020. Szczegóły mają być podane po świętach, rządzący podkreślili jednak, że nie będą to musiały być maseczki, które teraz ciężko jest kupić.

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Zobacz także: Czy za wyjazd do rodziny na święta grozi nam mandat? Wielkanoc w czasach pandemii 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.