Rząd rozważa powrót do 49 województw. Jesteście za, czy przeciw?

21.07.2020 13:32
Rząd rozważa powrót do 49 województw. Jesteście za, czy przeciw? Fot. Piotr Molecki/East News

Nowy pomysł PiS zakłada powrót 49 województw. Rząd chce w ten sposób osłabić siłę samorządów i przy okazji zmienić ordynację wyborczą w korzystny dla siebie sposób.

Co bardziej dojrzali z nas, sięgający pamięcią do ubiegłego wieku, pamiętają życie w Polsce podzielonej na 49 województw. Ba, mogą nawet mieć wspomnienia z wykuwaniem na pamięć ich położenia na mapie, gdyż takie zadanie było chętnie zadawane na lekcjach geografii.

Rząd Jerzego Buzka postawił w 1998 roku na mocne regiony, mogące efektywnie wykorzystywać środki unijne, dlatego też liczba województw została zmniejszona do 16, a w podziale administracyjnym kraju pojawiły się powiaty. Dużą władzę lokalną oddano przy tym samorządom.

Przeczytaj także

Wśród wielu starszych Polaków żyjących w byłych miastach wojewódzkich wciąż jednak tli się tęsknota za czasami, w których ich miejscowość było (przynajmniej z nawy) ważnym punktem na mapie naszego kraju. PiS, który przygotowuje plany legislacyjne na najbliższe trzy lata niczym nie zakłóconej działalności ustawodawczej, rozważa powrót do poprzedniego systemu administracyjnego. Może to przynieść ugrupowaniu wymierne korzyści polityczne.

49 województw zamiast 16? W PiS mówi się o przywróceniu starego podziału administracyjnego

Podział Polski na 49 województw został wprowadzony w 1975 roku przez Edwarda Gierka – wcześniej mieliśmy ich w naszym kraju 16. Historycy tłumaczą, że celem reformy było zniszczenie tradycyjnych więzi regionalnych: granice poszczególnych województwa dzieliły obszary spójne pod względem historycznym i kulturowym. Nie bez znaczenia było także osłabienie siły politycznej poszczególnych ośrodków i wzmocnienie tym samym władzy centralnej.

Dyskusje na temat planowanych zmian w prawie mają trwać przez wakacje, a pierwsze projekty trafić do Sejmu na jesieni. Nic nie zostało jeszcze przesądzone, jednak sentyment do 49 województw cały czas czuć w partii. Sondowaniem opinii publicznej na ten temat mogła być akcja rozdawania wozów strażackich małym gminom z największą frekwencją wyborczą: w drugiej turze posłużono się starym podziałem administracyjnym.

Równolegle z pomysłem powrotu do wprowadzonego przez Gierka podziału kraju rozważana jest zmiana ordynacji wyborczej, która miałaby wzmocnić pozycję PiS przez odpowiednie dobranie okręgów wyborczych.

Zobacz także: Odcinkowy pomiar prędkości trafi do miast. Posypią się mandaty 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.