Rząd rozważa przywrócenie obostrzeń. „Dystans społeczny stał się fikcją”
09.06.2020 10:33
Rząd rozważa przywrócenie obostrzeń. „Dystans społeczny stał się fikcją” Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polacy potraktowali rozluźnienie reżimu sanitarnego jako znak, że epidemia już im nie zagraża i coraz bardziej ostentacyjnie ignorują zalecenia mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że rząd myśli o powrocie restrykcji.

W poniedziałek 8 czerwca 2020 roku w Polsce odnotowano 599 nowych potwierdzonych przypadków zarażeń COVID-19. To nowy rekord przyrostu dziennego; statystyki wskazują, że po okresie stagnacji epidemia zaczęła w naszym kraju przyspieszać.

Przyczyną może być nastawienie Polaków, którzy po zniesieniu obowiązku zakrywania nosa i ust na otwartych przestrzeniach poczuli się pewnie i zapominają o stosowaniu pozostałych środków ostrożności, w tym zachowywaniu dystansu i dokładnego mycia rąk po powrocie do domu. Jest prawdopodobne, że zaczyna realizować się scenariusz o którym Szumowski mówił już na początku maja 2020.

Przeczytaj także

Minister zdrowia widzi co prawda inną przyczynę dużych wzrostów – badania przesiewowe w śląskich kopalniach – mimo tego przyznał, że rząd rozważa scenariusze ponownego wprowadzenia zlikwidowanych obostrzeń.

Rząd myśli nad przywróceniem obostrzeń. Epidemia COVID-19 przyspiesza w Polsce

Rozluźnienie i w miarę spokojny przebieg epidemii w Polsce sprawiły, że Polacy przestali wierzyć w konieczność stosowania się do zaleceń sanitarnych. Przekonywał o tym minister Szumowski w rozmowie w RMF FM.

Polacy nie widzą tej pandemii, bo nie mamy tutaj Hiszpanii, czy Lombardii. Do obostrzeń zawsze można wrócić i takie scenariusze rozważamy, natomiast nie da się zrobić ponownie lockdownu.

Nie ma więc na razie ryzyka, że ponownie zostaną zamknięte przedsiębiorstwa i punkty usługowe, możliwe jest za to wprowadzenie ograniczeń w ich funkcjonowaniu i na przykład znacznego zaostrzenia limitu osób mogących przebywać jednocześnie w danej placówce.

Szumowski dodał ponadto, że źródłem zachorować mogą być spotkania wyborcze kandydatów na prezydenta RP i zaapelował, żeby w czasie wieców i zgromadzeń pilnować noszenia maseczek oraz zachowywania dystansu 2 metrów.

Zobacz także: Minister Szumowski: wakacji w tym roku nie będzie

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.