Pogoda
09.06.2020 10:33

Rząd rozważa przywrócenie obostrzeń. „Dystans społeczny stał się fikcją”

Polacy potraktowali rozluźnienie reżimu sanitarnego jako znak, że epidemia już im nie zagraża i coraz bardziej ostentacyjnie ignorują zalecenia mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przyznał, że rząd myśli o powrocie restrykcji.

Łukasz Szumowski
foto: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W poniedziałek 8 czerwca 2020 roku w Polsce odnotowano 599 nowych potwierdzonych przypadków zarażeń COVID-19. To nowy rekord przyrostu dziennego; statystyki wskazują, że po okresie stagnacji epidemia zaczęła w naszym kraju przyspieszać.

Przyczyną może być nastawienie Polaków, którzy po zniesieniu obowiązku zakrywania nosa i ust na otwartych przestrzeniach poczuli się pewnie i zapominają o stosowaniu pozostałych środków ostrożności, w tym zachowywaniu dystansu i dokładnego mycia rąk po powrocie do domu. Jest prawdopodobne, że zaczyna realizować się scenariusz o którym Szumowski mówił już na początku maja 2020.

Łukasz Szumowski
Łukasz Szumowski
Przeczytaj także Minister zdrowia ostrzega: część obostrzeń może zostać przywrócona

Minister zdrowia widzi co prawda inną przyczynę dużych wzrostów – badania przesiewowe w śląskich kopalniach – mimo tego przyznał, że rząd rozważa scenariusze ponownego wprowadzenia zlikwidowanych obostrzeń.

Rząd myśli nad przywróceniem obostrzeń. Epidemia COVID-19 przyspiesza w Polsce

Rozluźnienie i w miarę spokojny przebieg epidemii w Polsce sprawiły, że Polacy przestali wierzyć w konieczność stosowania się do zaleceń sanitarnych. Przekonywał o tym minister Szumowski w rozmowie w RMF FM.

"

Polacy nie widzą tej pandemii, bo nie mamy tutaj Hiszpanii, czy Lombardii. Do obostrzeń zawsze można wrócić i takie scenariusze rozważamy, natomiast nie da się zrobić ponownie lockdownu. "

Nie ma więc na razie ryzyka, że ponownie zostaną zamknięte przedsiębiorstwa i punkty usługowe, możliwe jest za to wprowadzenie ograniczeń w ich funkcjonowaniu i na przykład znacznego zaostrzenia limitu osób mogących przebywać jednocześnie w danej placówce.

Szumowski dodał ponadto, że źródłem zachorować mogą być spotkania wyborcze kandydatów na prezydenta RP i zaapelował, żeby w czasie wieców i zgromadzeń pilnować noszenia maseczek oraz zachowywania dystansu 2 metrów.

Zobacz także: Minister Szumowski: wakacji w tym roku nie będzie

Co myślicie o powrocie obostrzeń?

Tagi: koronawirus