Rząd w ostatniej chwili zmienił listę likwidowanych obostrzeń. Zrezygnowano z najbardziej absurdalnej zasady

04.05.2020 11:12
Rząd w ostatniej chwili zmienił listę likwidowanych obostrzeń. Zrezygnowano z najbardziej absurdalnej zasady Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

2 maja 2020 rząd zmienił rozporządzenie dotyczące zdjęcia od 4 maja 2020 obostrzeń w związku z odmrażaniem gospodarki. W ostatniej chwili zdecydowano się na umożliwienie funkcjonowania wysp handlowych w galeriach oraz otwarcie stadnin. Najważniejsza zmiana to zlikwidowanie jednego z najbardziej absurdalnych obostrzeń dotyczącego osób mieszkających razem.

Na ten dzień przedsiębiorcy (i klienci) czekali z utęsknieniem ponad miesiąc. Od 4 maja 2020 rząd poluzował obostrzenia dotyczące funkcjonowania galerii handlowych oraz instytucji kulturalnych.

Polacy mogą znów zaspokajać swój głód sztuki wyższej lub shoppingu; w bliskiej perspektywie jest także powrót do pracy po możliwym (ale nie przesądzonym) otworzeniu żłobków i przedszkoli po 6 maja 2020.

Przeczytaj także

30 kwietnia 2020 rząd poinformował, że do likwidowanych restrykcji dopisał jeszcze zwolnienie z obowiązku 14-dniowej kwarantanny po powrocie do Polski pracowników transgranicznych, którzy dzięki temu mogą bez obaw wrócić do wykonywania obowiązków.

Przeczytaj także

Jak się okazało, nie było to jeszcze ostatnie słowo rządzących w kwestii luzowania obostrzeń. W sobotę 2 maja 2020, a więc w ostatni możliwy dzień, w rozporządzeniu pojawiły się zapisy zdejmujące kolejne restrykcje, w tym jedno uznawane powszechnie za absurdalne.

Rząd zniósł 4 maja 2020 dodatkowe restrykcje. Dotyczą wysp handlowych, stadnin oraz osób mieszkających razem

O poluzowaniu kolejnych restrykcji poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Najważniejszą z punktu widzenia większości Polaków jest zniesienie konieczności utrzymywania 2 metrów dystansu podczas przemieszczania się przez osoby mieszkające razem. Przepis został wprowadzony, żeby ułatwić policji egzekwowanie zachowywania dystansu – dzięki objęciu nim wszystkich bez wyjątku (o ile nie liczyć rodzin z dziećmi) funkcjonariusze nie musieli dopytywać się, czy ktoś naprawdę mieszka razem. W rozporządzeniu luzującym obostrzenia od 4 maja 2020 nie ma informacji o tym, jak i przez kogo będzie sprawdzane, czy osoby nie zachowujące dystansu rzeczywiście mieszkają lub gospodarują razem.

Drugą z trzech dodatkowych ulg w obowiązującym reżimie sanitarnym jest możliwość działania wysp w galeriach handlowych, o ile pracujący w nich sprzedawcy będą przestrzegać określonych środków ostrożności.

4 maja 2020 to także znakomity dzień dla koniar i koniarzy: stadniny mogą otworzyć swoje podwoje, na razie dla ograniczonej liczby osób, które nie muszą wśród zwierząt nosić maseczek.

Zobacz także: 4 etapy odmrażania gospodarki. Kiedy i w jakiej kolejności uchylane będą obostrzenia? 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.