Pogoda
20.08.2020 10:41

Rząd wprowadzi nowy podatek od deszczu. Szykujcie 1350 zł na rok

Podatek od deszczu będzie wynosić nawet 1350 zł rocznie. To pomysł rządu na walkę z pustoszącą Polskę suszą – środki mają trafiać do Wód Polskich, które dofinansowują projekty „małej retencji”.

deszcz
foto: Shutterstock

Polska nie ma dużych zasobów wody pitnej, a sytuacja pogarsza się dodatkowo z powodu zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia. Przez kilka ostatnich lat w naszym kraju panuje permanentna susza, co zaczęło być zauważane nawet na poziomie rządu.

Sytuacja jest alarmująca: są już w naszym kraju miejscowości, w których podczas upałów mieszkańcy nie mają dostępu do wody z kranów. Po prostu jej nie ma.

W kilku miejscowościach w Polsce zabrakło wody. A to dopiero początek
W kilku miejscowościach w Polsce zabrakło wody. A to dopiero początek
Przeczytaj także W kilku miejscowościach w Polsce zabrakło wody. A to dopiero początek

Walka ze skutkami suszy prowadzona jest na kilka sposobów. Najszybciej wprowadzono kary: za podlewanie ogródka wodą z wodociągów w niektórych gminach grozi kara w wysokości 5000 zł.

podlewanie ogródka
podlewanie ogródka
Przeczytaj także 5000 zł kary za podlanie ogródka i umycie samochodu. Władze biorą się za walkę z suszą stulecia

Rząd uruchomił także projekt małej retencji, zachęcający do tworzenia oczek wodnych. Jednocześnie jednak, ze względu na pustki w budżecie, poszukiwane są środki na finansowanie takich programów. Jak donosi „Puls biznesu”, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowało projekt przepisów nakładających „podatek od deszczu” na większą niż do tej pory liczbę obywateli. W ciągu roku trzeba będzie oddawać fiskusowi nawet 1350 zł.

Podatek od deszczu znacznie rozszerzony. Roczna opłata może sięgać 1350 zł

Podatek od deszczu płacony jest obecnie przez właścicieli działek i o powierzchni co najmniej 3500 metrów kwadratowych zabudowanych w co najmniej 70%. Danina ma rekompensować utratę naturalnej retencji wody.

Nowelizacja zakłada, że próg powierzchni zostanie znacznie zmniejszony: podatek od deszczu zapłacą właściciele działek o powierzchni 600 metrów kwadratowych (lub większych), zabudowanych w co najmniej 50%. Roczna wysokość daniny ma wynosić nawet 1350 zł.

Podatek od deszczu w obecnej formie płaci około 7000 podmiotów, co przynosi budżetowi 6,24 mln zł rocznie. Po zmianach opłatę będzie musiało uiszczać według prognoz nawet ponad 100 000 gospodarstw domowych, zapewniając wpływy w wysokości 135 mln zł.

Zobacz także: Papryka za 25 zł to dopiero początek. Przez epidemię i suszę czekają nas horrendalne ceny warzy i owoców 

Płacicie podatek od deszczu?