Pogoda
08.06.2017 13:20

Rząd zablokuje w Polsce aplikację Ubera?

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad ustawą, która umożliwi całkowite zablokowanie korzystania z usług podmiotów nieposiadających licencji na przewóz osób. Przepisy mogą uderzyć w Ubera.

Rząd zablokuje w Polsce aplikację Ubera?
foto: Núcleo Editorial, CC BY 2.0

Blokady stron internetowych, a teraz także aplikacji mobilnych, zdobywają wśród rządzących Polską coraz większą popularność. Pierwsze zapisy tego typu zostały wprowadzone przy okazji ustawy antyterrorystycznej, następnie wprowadzono je także w przepisach mających pozwalać na skuteczną wagę z nielegalnym hazardem.

W tym ostatnim przypadku na celowniku urzędników znalazł się nawet Facebook – Ministerstwo Finansów przyznało oficjalnie, że dokładnie przygląda się serwisowi społecznościowemu w celu sprawdzenia, czy dostępne w serwisie gry losowe nie łamią zapisów ustawy hazardowej.

Zdecydowanie większe uprawnienia do blokowania dostępu do usług nielegalnych przewoźników chce mieć Ministerstwo Infrastruktury. W projekcie ustawy, do której dotarła fundacja Panoptykon, mówi się wręcz o odcinaniu dostępu do „programów komputerowych, numerów telefonów, aplikacji mobilnych, platform teleinformatycznych albo innych środków przekazu informacji służących zlecaniu przewozów”

Prace nad przepisami potwierdził rzecznik prasowy resortu:

"

16 maja 2017 r. odbyło się posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, podczas którego omówiono projekt. Obecnie trwa dostosowywanie jego treści do ustaleń z posiedzenia KERM. Projekt ustawy, po przyjęciu przez KERM i decyzji o jego dalszym procedowaniu, zostanie poddany wymaganym konsultacjom publicznym, tak aby wszystkie zainteresowane podmioty wyrazić swoją opinię. "

W oficjalnym stanowisku Ministerstwa Infrastruktury możemy także znaleźć informację, że uniemożliwienie korzystania z programów i aplikacji służących do zlecania przewozów stosowane będzie w stosunku do przewoźników, którzy kilkukrotnie naruszyli przepisy ustawy.

Przepisy mogą doprowadzić do całkowitego zablokowania Ubera w Polsce – aplikacja służąca do zamawiania podwózek kojarzy klientów z kierowcami, którzy nie dysponują zazwyczaj licencją na przewóz osób.

To wzbudza irytację wśród taksówkarzy, którzy muszą zdawać egzaminy oraz płacić za możliwość świadczenie usług transportowych.

Co wolicie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele