Rządowa aplikacja śledząca będzie przepustką do sklepu w galerii. Władze zalecają organizowanie dla użytkowników dodatkowych promocji

30.04.2020 13:23
Rządowa aplikacja śledząca będzie przepustką do sklepu w galerii. Władze zalecają organizowanie dla użytkowników dodatkowych promocji Fot. Shutterstock

4 maja 2020 roku przestaje obowiązywać zakaz otwierania sklepów w galeriach handlowych. Klientów wybierających się na zakupy może jednaj czekać niemiła niespodzianka, o ile nie zainstalują rządowej aplikacji do śledzenia kontaktów. Na wejście mogą czekać dłużej.

Koronawirus SARS-CoV-2 zostanie z nami na dłużej. Rządzący muszą o tym pamiętać, odmrażając gospodarkę: zbyt wczesne anulowanie obostrzeń może skończyć się powtórnym wybuchem epidemii.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski dał jasno do zrozumienia: obowiązek zakrywania ust i nosa, tak jak konieczność społecznego dystansowania się, będzie nam towarzyszyć rok, a nawet dłużej.

Przeczytaj także

Jednym z pomysłów na trzymanie w tym czasie epidemii w ryzach jest zastosowanie aplikacji do śledzenia kontaktów między obywatelami. Tworzone dla Polski oprogramowanie nazywa się ProteGO Safe i ma docelowo korzystać z przygotowywanej przez Google i Apple wspólnej platformy, która zostanie zaimplementowana w systemach Android i iOS.

System będzie rozgłaszał prze Bluetooth unikatowy klucz identyfikacyjny urządzenia oraz zapisywał wszystkie takie identyfikatory, jakie wychwyci w pobliżu. Osoba, która zachoruje, ma zaznaczać ten fakt w systemie, a wszyscy którzy w pamięci telefonu będą przechowywać powiązany z nim klucz otrzymają alert, że powinni poddać się kwarantannie i zgłosić do lekarza.

Posłuchaj podcastu

Używanie aplikacji ma być – jak na razie – dobrowolne, jednak rząd chce dawać za poddanie się śledzeniu przywileje. Pierwsze z nich zaczną obowiązywać 4 maja 2020: użytkownicy aplikacji będą mogli wejść do sklepu, nawet jeśli będzie to oznaczać przekroczenie obowiązującego limitu klientów.

W galeriach handlowych będą równi i równiejsi. Pierwszeństwo wejścia do sklepu dla osób z rządową aplikacją śledzącą

Kontrowersyjne zapisy znalazły się w przepisach regulujących funkcjonowanie sklepów w galeriach handlowych. Można się z nich dowiedzieć, że osoby z zainstalowaną aplikacją będą mogły wchodzić do sklepów nawet wtedy, gdy zgodnie z rozporządzeniem nikt nie powinien być już do nich wpuszczony.

Dopuszczalne jest jednoczesne wpuszczenie do danego obiektu o 10 proc. wyższej liczby osób, o ile ponadnormatywne osoby posiadają aplikację ProteGO Safe. Takie osoby w razie braku wolnych miejsc w sklepie/lokalu nie otrzymują przywilejów jeśli chodzi o stanie w kolejkach.

Sklepy otrzymały także obowiązek skanowania aplikacji ProteGO Safe wchodzących do środka osób. Przy wejściach mają się ponadto pojawić materiały zachwalające używanie oprogramowania oraz lista dodatkowych zniżek oferowanych korzystającym z aplikacji.

Aktualizacja: po opisaniu w mediach z projektu rozporządzenia zniknęły opisane wyżej kontrowersyjne zapisy.

Zobacz także: Mandat za brak maseczki. Ile wynosi kara za brak osłony ust i nosa? 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.