Pogoda
09.04.2020 10:27

Rzecznik KSP straszy nagraniem brutalnego zatrzymania. Internauci: marzy się wam pałowanie

Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji, opublikował na Twitterze filmik pokazujący brutalne zatrzymanie mężczyzny, który złamał zakaz wychodzenia z domu, opatrując go komentarzem „Zostawiam tylko do obejrzenia”. Internauci są w szoku.

taśma policyjna
foto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Policja w trakcie przymusowej izolacji społecznej błyskawicznie traci autorytet i sympatię obywateli. Duży wpływ mają na to mandaty, które nakładane są na osoby wychodzące z domu z kontrowersyjnych powodów, czasem nie mający żadnego odzwierciedlenia w przepisach.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło między innymi zapytanie o ukaranie kobiety za przebywanie na ulicy bez rękawiczek ochronnych, mimo że żadne rozporządzenie tego nie nakazuje.

patrol policji i żandarmerii wojskowej
patrol policji i żandarmerii wojskowej
Przeczytaj także Policjanci nałożyli mandat 500 zł za brak rękawiczek ochronnych na ulicy

Mariusz Ciarka wcześniej deklarował, że funkcjonariusze będą sprawdzać, czy na zakupy wyszło się po żywność, czy po alkohol, i w tym drugim przypadku nakładać kary.

patrol policji i żandarmerii wojskowej
patrol policji i żandarmerii wojskowej
Przeczytaj także Policjanci będą karać mandatami za wyjście do sklepu po alkohol

Policja ma stawiać na represje, a nie edukowanie. W tę strategię wpisuje się udostępniony przez rzecznika KSP film, na którym hiszpańscy funkcjonariusze brutalnie rzucają na ziemię i biją mężczyznę oskarżanego o złamanie zasad ogólnej kwarantanny.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji straszy brutalną interwencją. „Zostawiam tylko do obejrzenia”

Mariusz Ciarka film opublikował na swoim prywatnym profilu, na którym nie stroni jednak od pokazywania tematyki policyjnej. Nie inaczej jest w przypadku tweeta, który wzbudził w sieci ogromne kontrowersje.

Wpis wygląda następująco:

Wideo to fragment dłuższego filmu nagranego w Barcelonie, podczas którego funkcjonariusze w brutalny sposób obezwładniają mężczyznę zatrzymanego w czasie jazdy na motocyklu. Reakcja wynika z wcześniejszego odepchnięcia policjanta.

Dla internautów przekaz jest jasny: policja pokazuje, że mogłaby obchodzić się z Polakami znacznie gorzej, niż robi to do tej pory.

Rzecznik KSP w swoim tweecie, mimo wysypu negatywnych komentarzy, nie widzi nic złego:

Jak się okazało, mandat 500 zł można w Polsce dostać za zmianę opon z zimowych na letnie, mimo że korzystania z ogumienia przeznaczonego do użytkowania w niskich temperaturach zmniejsza bezpieczeństwo na drogach.

Zobacz także: 500 zł mandatu za wymianę opon na letnie. Branża apeluje do premiera o opamiętanie

Wpis rzecznika to:

Tagi: Newsy policja koronawirus